Gündem Haberleri

  Dışişleri: Guantanamo'daki Türk Almanya'ya iade edilecek

  A.A.
  22.08.2006 - 18:36 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Guantanamo üssünde tutulan Murat Kurnaz adlı Türk vatandaşının gelecek günlerde Almanya'ya gönderilmesinin beklendiğini bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, bir soru üzerine yaptığı yazılı açıklamada, Guantanamo'da tutulan Türk vatandaşlarının sonuncusu olan Kurnaz'ın Türkiye'ye gönderilmesi için ABD makamları nezdinde müteaddit girişimlerde bulunulduğunu hatırlattı.

  Tan, bu girişimler neticesinde, Kurnaz'ın serbest bırakılmasına karar verildiğini ve talebi doğrultusunda doğum yeri ve yaşadığı ülke olan Almanya'ya gönderileceğinin ABD makamlarınca Türkiye'ye bildirildiğini belirtti. Tan, bu çerçevede Kurnaz'ın gelecek günlerde Almanya'ya gönderilmesinin beklendiğini bildirdi.

  Tan, Murat Kurnaz'ın Türkiye'de herhangi bir sabıka kaydının ve hakkında düzenlenmiş bir arama-tutuklama müzekkeresinin bulunmadığını hatırlatarak, "Bu nedenle adı geçenin bir suçlu gibi ülkemize iadesi talebimiz söz konusu olmamıştır. ABD makamlarınca hakkında yürütülen soruşturma neticesinde suçsuz bulunmuş olmasından dolayı da adı geçenin Türkiye dışında işlemiş olabileceği bir suç nedeniyle ülkemizde yargılanmasına neden kalmamıştır" ifadesini kullandı.

  Tan, bu nedenle Kurnaz'ın talebi doğrultusunda, doğum yeri ve yaşadığı ülke olan Almanya'ya gönderilmesinin doğal olduğunu ve memnuniyetle karşılandığını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı