Gündem Haberleri

  Dışişleri: Ek protokol limanları kapsamıyor

  Ankara
  30.03.2005 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Kıbrıs’ı da Ankara Anlaşması kapsamına alacak uyum protokolünün liman ve havaalanlarını kapsamadığını, çünkü bu konuların hizmet olarak görüldüğünü bunun da AB tarafından iyi bilindiğini kaydetti.

  Namık Tan, haftalık basın toplantısında gündemdeki çeşitli konulara ilişkin bilgi verdi.

   

  KIRGIZİSTAN

   

  Namık Tan, Kırgızistan’a giden Türk heyetinin ülkenin giderek istikrara kavuşmakta olduğunu gözlemlediğini kaydetti. Can ve mal güvenliği bakımından bir tehdit bulunmadığının tespit edildiğini ifade eden Tan, işyerlerine yönelik saldırıların ise yalnızca Türk vatandaşlarına yönelik olmadığını kaydetti. Tan, Celalabat’taki Türk Dünyası İşletme Fakültesi dışındaki tüm okulların eğitimlerine devam ettiğini belirtirken, Kırgızistan’dan şu ana kadar insani yardım talebi gelmediğini, ancak böyle bir şey olursa buna duyarlı olacaklarını kaydetti.

   

  GÜL’ÜN GEZİSİ

   

  Namık Tan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün önümüzdeki günlerde Körfez ve Magrip ülkelerine bazı ziyaretlerde bulanacağını belirtti. Tan, Türkiye’nin İslam Konferansı ÖrgütüDönem Başkanı olması nedeniyle bu ziyaretin önemli olduğuna dikkat çekti. Tan, ziyaretin ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından da önemli olduğunu bildirdi.

   

  AB VE KIBRIS

   

  Tan, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu toplantısında yaptığı bir konuşmasındaki Türkiye’yle ilgili açıklamalarına değindi.

   

  Tan, Rehn’in uyum protokolü öneri metnini imzalayan Türkiye’nin kararlılığına dikkat çektiğini kaydetti. Rehn’in sözcüsü Christina Leggi’in Türkiye’nin protokolü imzalamasının resmen ve hukuken Kıbrıs’ı tanıması anlamını taşımadığını söylediğine dikkat çeken Tan, gerek Rehn’in gerekse Leggi’nin bu açıklamalarının Türkiye’nin yaptığı açıklamalarla uyumlu olduğunu kaydetti.

   

  Tan, Kıbrıs’taki havaalanı ve limanlar konusunda ise bunların bir hizmet olarak ele alınmasından dolayı uyum protokolünde yer almadığını bunun da AB tarafından çok iyi bilindiğini kaydetti.

    

  AB Komisyonu’nun KKTC’yle ilgili olarak kabul ettiği tüzüklerin komisyon tarafından hazırlanan orijinal haliyle bir an önce onaylanması gerektiğine dikkat çeken Tan, bu konudaki temasların yoğun şekilde devam ettiğini ve bu konuda daima talepkar olacaklarını ifade etti.

   

  ENDONEZYA DEPREMİ

   

  Endonezya’da meydana gelen deprem konusuna da değinen Tan, Türkiye’nin bu konudan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Tan, bölgedeki temsilcilikler ve yardım kuruluşları aracılığıyla gelişmelerin izlendiğini belirterek, yetkililerin verdiği bilgilerin değerlendirildiğini ve gelişmelerin yakından takip edildiğini ifade etti.

   

  SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI VE TAN’A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

   

  Namık Tan sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir soruya da yanıt verdi. Türkiye’nin sözde soykırım konusunda müteyakkız olduğunu söyleyen Tan, gerek Türkiye’deki ilgili birimler, gerek yurt dışındaki temsilcilikler vasıtasıyla 24 Nisan öncesi de Ermeni diasporasının hazırlıklarının izlendiğini ifade etti.

   

  Tan, yanıtını bitirmeden gazetecilerin kendisi için hazırladığı doğum günü sürpriziyle karşılaştı. Gazeteciler, Tan sorulara yanıt verdiği sırada, Tan için hazırladıkları doğum günü partisiyle Tan’ı şaşırttılar. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın 47’nci yaş günü Dışişleri Bakanlığı basın brifinginde kutlandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı