GeriGündem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaş ilçesi Ova Mahallesi'ndeki spor salonu temel atma töreni ile Çavdır Mahallesi'ndeki mahalle konağı ve sosyal tesislerinin açılış törenlerine katıldı. Açılışta konuşan Bakan Çavuşşoğlu, "Çiftçi olmazsa tüm Türkiye olmaz. İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Nasıl tanzim satış yaptıysak ilaç, gübre ve tohumda da aynısını yapacağız" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın dünyaca ünlü turizm kenti Kaş ilçesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Otobüs Terminali açılışına katıldı. Ağullu Mahallesi'ndeki yeni terminalin açılışında Bakan Çavuşoğlu'na, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, Kemal Çelik, İbrahim Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş eşlik etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Açılışta konuşan Bakan Çavuşoğlu, otobüs terminali sayesinde Türkiye ve dünyanın her yerinde gelen turistlerin Kaş'a güvenle ulaşacaklarını belirtti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizim de Antalya'dan bu yöne bir yol projemiz var ve Kumluca'ya kadarki kısmı tamamlanmak üzere. Finike, Demre arasındaki çalışmalar da devam ediyor. Finike'den Kalkan'a kadar devam eden kısmın projesi hazır, bu sene tasarruf tedbirleri nedeniyle ihale edilmedi ama en kısa zamanda ihalesi yapılarak tüneller, viyadüklerle çok güzel bir yol olacak" dedi.

YENİ HAVAALANI 2021'DE AÇILACAK

Kaş ile diğer bölgeler arasındaki yollardaki çalışmaların da sürdüğünü anlatan Bakan Çavuşoğlu, Batı Antalya'ya verdikleri havaalanı sözünü hatırlatarak, “Kaş Demre arasındaki Batı Antalya Havalimanı 2021 sonunda hizmete girecek. Hem de yılda 5 milyon yolcu kapasiteli olacak. Antalya'nın üçüncü havaalanı, turizm ve kargo taşımacılığıyla bölgede üretilen ürünlerin tüm dünyaya ihracatı için de önemlidir. Türkiye ve Antalya'nın her yerinde olduğu gibi Kaş'ımız da kolay ulaşılabilir bir kent olacak" dedi.

BATI ANTALYA'NIN İNCİSİ

Vali Münir Karaloğlu da yeni otogar binasının Kaş için çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti. Kaş'ın Batı Antalya'nın adeta incisi, bir turizm beldesi, bir yavaş ve sakin şehir olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, "Bu sakinliğinin de devam etmesini arzu ediyoruz. Kaş'ımızın havası bozulmasın, denizi kirlenmesin arzusundayız" dedi.

BATI İLÇELERİNE 107 PROJE

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de 14 Şubat'ta Sevgililer Günü'nde 'Aşkım Antalya' diyerek projelerini tanıttığını belirterek, "Yeni dönemde 70 bin kişiye istihdam sağlanmayı hedeflediğimiz 20 milyar değerinde 359 proje hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu projelerden 107'sini Antalya'nın batı ilçelerinde yapacağız" dedi

MUHİTTİN BÖCEK'İ ELEŞTİRDİ

Menderes Türel, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek'i de eleştirdi. Türel, “Daha kendi ilçesinde 'yapacağım' dediği projelerden bir tanesini ya yapmış ya tam yapamamış. 'Balon park yapacağım' demiş, balon olmuş, yerinde kuzular otluyor. 'Enerjik kule yapacağım' demiş ne enerji var, ne kule, ortada hiçbir şey yok. Biz söylersek yaparız, işte fark burada. Kendi ilçesinde söylediklerini yapamayan arkadaş şimdi çıkmış Antalya'nın tamamında 'şunları bunları yapacağım' diyor. Daha projesini de göremedik" diye konuştu.

'CUMHUR İTTİFAKI MİLLETİN BEKASI İÇİN KURULDU'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında, AK Parti Kaş Belediye Bakan Adayı Mutlu Ulutaş'ın seçim ofisinin açılışına katıldı. Seçim ofisi açılışında AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, Kemal Çelik, İbrahim Aydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ile AK Parti ve MHP'den çok sayıda partili de yer aldı.

Burada halka seslenen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhur İttifakı'nın milletin bekası için kurulduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız, iki tane ittifak var, hangisi Kaş'a hizmet edebilir, hangisinin adayı Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm Antalya'ya ve Kaş'a hizmet yapar, bunu çok iyi görüyorlar ve hesabını yapıyorlar. Menderes Türel'den daha iyi hizmet yapabilecek birisini görüyor musunuz? Herhangi bir projeyle karşınıza çıkan var mı? Cumhur İttifakı'nın milletin bekası, devletimizin geleceği, güçlü yarınlar ve hedeflerimize ulaşmak için devlet, millet olarak kurulduğunu biliyorsunuz değil mi? Peki karşıda, PKK'nın içinde olduğu ittifaka destek verir misiniz? Vatanını, milletini seven Kaşlılar PKK'lıların, HDP'lilerin, TİKKO'cuların, DHKP- C'lilerin, ne kadar terörist varsa içinde olduğu ittifaka bu ülkeyi, bu şehirleri teslim eder misiniz?

Tüm Türkiye'de milletimiz bunu söylüyor zaten. İşte projelerimizle beraber bu seçimin Türkiye'nin geleceği ve istikrarı bakımından da önemli olduğunu anlatacağız, 31 Mart'ta güzel haberleri Kaş'tan bekliyoruz. Her seçimde olduğu gibi hep sizlere güvendik, sizlerle beraber çalıştık ve desteğinizi eksik etmediniz. Her zaman da kazanan Kaş oldu, Antalya oldu, Türkiye oldu."

ÇİFTÇİYE İLAÇ, GÜBRE VE TOHUMDA DA TANZİM SATIŞ GELİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaş ilçesi Ova Mahallesi'ndeki spor salonu temel atma töreni ile Çavdır Mahallesi'ndeki mahalle konağı ve sosyal tesislerinin açılış törenlerine katıldı. Bakan Çavuşoğlu, 17 yıldır çiftçiye verdikleri desteğin Cumhuriyet tarihinde hiç bir zaman olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarımın ve çiftçinin öneminin farkında olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Tarımda mazottan gübreye her alanda çiftçimize destekler olmuştur. Son zamanlarda domates ya da yaş meyve sebze üzerinden bir tartışma devam ediyor. Niçin çıktı, kim çıkardı bu tartışmayı? Buradaki bir ürün yüzde 300, 400 artışla İstanbul'da, Ankara'da satılmaya başlayınca bir kıyamet koptu. Burada bir gerçek var ki, burada 3 liraya satılan ürün, İstanbul'da 9 liraya satılıyor. Marketçiler yapıyor, o yapıyor, bu yapıyor, arada rantçılar var. Sayın Cumhurbaşkanımız burada, 'Ben üreticiyi de, tüketiciyi de korumam lazım' diyor. Burada bir gerçek var ki tanzim satışlarıyla Ankara ve İstanbul'da, burada 3.5 liraya satılan ürün 4.5 liraya satılıyor, 9 liraya satılmıyor. Yine yüzde 50 kar var ortada. Aradaki rantçılar kalktığında normal fiyatına satılıyor. Buradan 3 liraya alıp, 9 liraya satanlardan kurtarıyoruz. Bunun çiftçiye zararı yok aksine yararı var. Çünkü talep artıyor. Ne kadar çok ürün satılırsa seçenek ve satışlar da artar."

GÜBRE, TOHUM VE İLACADA TANZİM SATIŞ

Üreticide 3 liraya, İstanbul'da 9 liraya satılan malın yüksek enflasyona sebep olduğunu da belirten Bakan Çavuşoğlu, “Birileri para kazanacak diye yüksek enflasyona, o da yüksek faize sebep oluyor. Dolayısıyla bizim şu an yapmaya çalıştığımız, enflasyonu, o rantçıları ortadan kaldırmak. Çiftçi kazanacak ve aynı zamanda tüketici de kazıklanmayacak" dedi.

"İLAÇ, GÜBRE VE TOHUMDAKİ ARTIŞLARI İNDİRMEK İÇİN TEDBİR ALIYORUZ"

Çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, düşürülmesi için geçmişte KDV'yi sıfırladıklarını aktaran Mevlüt Çavuşoğlu,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi yine aynı fırsatçılar, rantçılar döviz kurundaki dalgalanmaları fırsat bilerek gübre, tohum ve ilaçta fiyatları yükseltti. İlaçta ve gübrede KDV'yi sıfırladık. Bu rantçılar dolar düşmesine rağmen fiyatları düşürmediler. Bu rantçıları kaldırmak için çalışma yapıyoruz. Çünkü tarım Türkiye'nin geleceğidir. İstanbul, Ankara, Malatya, Konya'da kış aylarında tüketici olmazsa biz olmayız. Ama çiftçi olmazsa tüm Türkiye olmaz.

İlaç, gübre ve tohumdaki artışları indirmek için gerekli tedbirleri alıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Nasıl tanzim satış yaptıysak ilaç, gübre ve tohumda da aynısını yapacağız, olay bu. Tarım Kredi Kooperatifi, devletin değil çiftçinin kooperatifidir. Bizler sizlerin savunucusuyuz ve sonuna kadar çiftçilerimizin hakkını savunacağız. Devlet olarak çiftçilerimizi desteklemeye, korumaya, kollamaya devam edeceğiz ve özellikle de elleri nasırlı çiftçilerimizin yanında olacağız."  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (16.02.2019) 2İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Yorumları Göster
Yorumları Gizle