Gündem Haberleri

  Dışişleri Bakanı Gül Kazakistan'a gitti

  A.A.
  10.01.2006 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in yemin törenine katılmak üzere Kazakistan'a gitti.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, özel uçakla Kazakistan'a gidişinden önce Esenboğa havaalanında herhangi bir açıklama yapmadı. Nazarbayev, 4 Aralık'taki seçimle 7 yıl için yeniden seçildiği cumhurbaşkanlığı görevinin yeni dönemine yarın düzenlenecek yemin töreniyle başlayacak. Törende Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Gül temsil edecek. Gül, tören için gittiği Kazakistan'da ayrıca, Dışişleri Bakanı Kasımjomart Tokayev ile görüşecek. Gül, Almatı'da Türk işadamları tarafından düzenlenecek bayramlaşma törenine katılacak, temas ve incelemelerde bulunacak.

  Törene şu ana kadar çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütlerden 32'si yüksek düzey olmak üzere 70 yetkilinin katılması bekleniyor. Törene, Rusya, Afganistan, Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Hırvatistan devlet başkanı, Çin ve Bulgaristan devlet başkan yardımcısı, Litvanya ve Azerbaycan hükümet başkanı, Türkiye ve Romanya başbakan yardımcısı, Polonya ve Belarus parlamento başkanı düzeyinde katılacak.

  Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana ülkenin başında bulunan Nursultan Nazarbayev, 4 Aralık 2005'te yapılan devlet başkanlığı seçimini de yüzde 91 oyla kazanarak, 7 yıllık dönem için yeniden seçilmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı