Gündem Haberleri

  Dışişleri Bakanı Gül, Erez Sanayi Bölgesini gezdi

  A.A.
  05.01.2006 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'den çekilmesinden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından oluşturulacak bir yapılanmayla canlandırılması planlanan Erez sanayi bölgesini gezdi.

  Filistin-İsrail sınırında yer alan, yeni adıyla “Filistin Serbest Sanayi Bölgesi”nde, Gül'ü Filistin Ulusal Yönetimi Ulaştırma Bakanı Sadettin Harma karşıladı. Gül, projeye hem Filistin hem İsrail'in destek vermesi gerektiğini belirterek, protokol işleri bittikten sonra çalışmaların başlayacağını ve sanayi bölgesinin tüm dünyaya açılarak, burada yapılacak üretimin gümrüksüz satılacağını söyledi. Gül'e eşlik eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da buranın büyük bir üretim merkezi olacağını ve 6 ay sonra faaliyete geçmesini umduklarını kaydetti.

  Türk-Filistin derneğinin kurucu başkanı Muhammed Vasfi Kehal, Gül'e Gazze Şeridi'nde yaşayan Türklerin sorunlarını içeren bir mektup iletti. Sanayi bölgesini ziyareti sırasında Gül'e, Filistinli bir işadamı, üzerinde Haremüşşerif'in kabartmalı resmi olan bir tablo hediye etti.

  Beyin kanaması ve felç geçiren İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un sağlık durumu nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom'un Gül'ün onuruna vermesi öngörülen öğle yemeği, Erez sanayi bölgesinin canlandırılması projesine ilişkin Türkiye-İsrail ortak deklarasyonunun imzalanmasının ardından yapılacak ortak basın toplantısı ve Bakan Gül'ün, Şaron'un başbakan yetkilerini devralan Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert ile görüşmesinin iptal edilebileceği belirtiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı