Gündem Haberleri

  Dışişleri Bakanı Gül, Brezilya'ya gitti

  A.A.
  18.01.2006 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 4 gün sürecek resmi ziyaret için Brezilya'ya gitti.

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Brezilya'nın BM Güvenlik Konseyi üyeliğine aday, ticaret, çevre sorunları, yoksulluğun önlenmesi, nükleer enerji ve daha birçok alanda önemli roller oynayan, Ortadoğu ile de özel ilişkileri bulunan ve Türkiye ile yakın diyalog içinde olmaya önem veren önemli bir dünya gücü olduğunu belirtti.

  Brezilya'da yapacağı temaslar hakkında bilgi veren Gül, önemli uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti. Gül, Türkiye ile Brezilya arasında yüksek düzeyde işbirliği komisyonu kurulması ve dışişleri bakanlıkları diplomasi akademileri arasında işbirliğini öngören iki ayrı mutabakat imzalanacağını da kaydetti.
  Dışişleri Bakanlığı'nın 2006 yılını “Latin Amerika Yılı” ilan ettiğini hatırlatan Gül, bu yıl Latin Amerika ülkeleriyle tüm alanlarda ilişkilerin geliştirilmesini hedeflediklerini, Brezilya ziyaretinin de bu amaca yönelik ilk adımlardan birini teşkil edeceğini söyledi.

  Gül'e Brezilya ziyareti sırasında eşi Hayrünnisa Gül, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Turan Çömez ile bazı milletvekilleri ve çok sayıda işadamı ve basın mensubu eşlik ediyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı