Gündem Haberleri

  Dışişleri Bakanı Gül Brezilya'da

  BRASILIA (A.A)
  19.01.2006 - 00:59 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim'in daveti üzerine resmi temaslarda bulunmak üzere Brezilya'nın başkenti Brasilia'ya geldi.

  Gül, Brasilia Havaalanı'nda, Türkiye'nin Brasilia Büyükelçisi Ahmet Gürkan ve Brezilya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından karşılandı. Gül, daha sonra şeref defterini imzaladı.
  Türk heyetinde milletvekilleri ve işadamlarının yanı sıra Amorim'in damadı Dışişleri Bakanlığı Amerika Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Murat Esenli de bulunuyor. Bakan Gül, başkentteki temasları çerçevesinde Amorim'in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Lula Da Silva, Temsilciler Meclisi Başkanı Aldo Rebelo, ve Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı Louis Fernanda Furlan ile bir araya gelecek.

  Gül-Amorim görüşmesinin ardından iki ülke arasında “Yüksek Düzeyli bir İşbirliği Komisyonu Oluşturulması” ve “Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademilerinin İşbirliği Yapmaları” konularında iki ayrı mutabakat muhtırası imzalanacak.

  Bakan Gül'ün, ayrıca bölgeyle ilişkilerin ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi konularını ele almak çerçevesinde Latin Amerika'da görev yapan büyükelçilerle eşgüdüm toplantısı yapacak.

  Gül, Brasilia'daki temaslarının ardından Sao Paolo ve Rio de Janerio'ya da gidecek.
  Türkiye'den geniş bir iş adamı heyetiyle yapılan ziyaret çerçevesinde, Türkiye-Brezilya İş Konseyi'nin ilk ortak toplantısı da düzenlenecek. İki ülke arasında yaklaşık 800 milyon ABD doları olan ticaret hacminin artırılması hedefleniyor. Gül ayrıca sivil havacılıkta kullanılan uçakların üretiminde dünya dördüncüsü olan Brezlya'da, ülkenin en büyük uçak üreticisi olan Empraer firmasını ziyaret edecek.

  2006-AMERİKA KITASINA AÇILIM YILI

  “Latin Amerika Eylem Planı”, Türkiye'nin Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerinin nasıl ve hangi alanlarda geliştirilebileceğini tespit amacıyla, Latin Amerika'daki Türk Büyükelçileri, Türk kamu ve özel sektör temsilcileri ve Latin Amerika ülkelerinin Türkiye'deki fahri konsoloslarının katılımlarıyla Eylül 1998'de Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir dizi toplantı sonrasında hazırlanarak uygulamaya konuldu.Eylem Planı, Türkiye-Latin Amerika ilişkilerinin çeşitli yönleriyle ele alarak, ilişkileri her alanda güçlendirecek projeleri içeriyor.

  Planın etkin bir şekilde uygulanması neticesinde, Türkiye ile başlıca bölge ülkeleri arasındaki hukuki altyapı büyük ölçüde tamamlanırken, siyasi istişareler ve temaslarla üst düzeyli ziyaretler ivme kazandı.

  Türkiye'nin 21. yüzyılda bu geniş bölge ile yakından ilgili olacağı anlayışı öne çıkarılan planda, karşılıklı işbirliği ruhu oluşturularak, ticari ve ekonomik alanda kaydadeğer bir ilerleme sağlanması hedefleniyor.

  Bu çerçevede, Amerika Kıtası'na açılım yılı olarak değerlendirilen 2006 yılında, Dışişleri Bakanlığı tarafından 1998'de uygulamaya konulan “Latin Amerika Eylem Planı”nın bir ileri aşamaya geçirilerek, siyasi ilişkilerin yanısıra, ekonomik ve ticari temasların yoğunlaştırılması öngörülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı