Gündem Haberleri

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: En son verilen tarih 20 Eylül'dü

  AA
  20.09.2014 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, titiz ve sabırla yürütülen bir çalışmanın sonucunda Musul Başkonsolosluğu mensupları ve ailelerine kavuştuklarını belirterek, "İnşallah bir daha böyle bir sınav vermek zorunda kalmayız" dedi. Çavuşoğlu, aracılar vasıtasıyla daha önce yapılan temaslarda rehinelerin bırakılacağı sözlerinin verildiğini ancak bu tarihlerde sözlerin yerine getirilmediğini anlatarak, "En son verilen tarih 20 Eylül'dü. Dolayısıyla verilen bu tarihte de gereken yapıldı" ifadelerini kullandı.

  SERBEST KALAN TÜRKLER ŞANLIRFA'DA

  Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'deki temasları çerçevesinde bulunduğu New York'ta, konuya ilişkin açıklama yaptı. "Ülkemizin ve milletimizin gözü aydın olsun" diye konuşan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak arkadaşlarına kavuştukları için çok mutlu olduklarını söyledi.

  Bunun uzun ve titiz bir çalışmanın sonucu olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "İnşallah bir daha böyle bir sınav vermek zorunda kalmayız. Bence devlet bu sınavda çok başarılı oldu. Titizlikle ve sabırla yürütülmesi gereken bir çalışmaydı. Gizlilik esası çok önemliydi bu çalışmanın" dedi.

  Milli İstihbarat Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı ve diğer kurumların titiz bir çalışmanın içinde olduklarını belirten Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun süreci takip ettiğini ve Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve ailelerle sürekli temas halinde olduğunu anlattı.

  "Rehine yakınlarına an be an bilgi verildi"

  Rehine yakınlarının da bu süreçte özellikle televizyonlarda yayınlanan vahşi görüntüler nedeniyle endişeye kapılmalarının normal olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Biz kendilerine an be an gerekli bilgileri veriyorduk. Yapılan çalışmalar konusunda da bilgileri aktarıyorduk" diye konuştu.

  Daha önce düzenledikleri güvenlik toplantılarında tüm alternatifleri değerlendirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Ama sağ salim, hiçbir başka alternatife gerek olmadan Başkonsolosumuz, Konsolosluk çalışanlarımız ve vatandaşlarımıza kavuşmuş olduk" dedi.

  ''En son verilen tarih 20 Eylül'dü''

  Çavuşoğlu, aracılar vasıtasıyla daha önce yapılan temaslarda rehinelerin bırakılacağı sözlerinin verildiğini ancak bu tarihlerde sözlerin yerine getirilmediğini anlatarak, "En son verilen tarih 20 Eylül'dü. Dolayısıyla verilen bu tarihte de gereken yapıldı" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı