Gündem Haberleri

  Dışişleri: Bakan Şimşek'in dinlendiği doğruysa, bu skandaldır

  Hürriyet Planet
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, The Guardian gazetesinin bugünkü sayısında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyetin 2009 yılında G-20 toplantısı vesilesiyle İngiltere’yi ziyaretleri sırasında telefonlarının dinlendiğine ilişkin iddialara yanıt verdi. Ayrıca İngiliz maslahatgüzarın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Türkiye'nin iddialarla ilgili kaygısının iletildiği bildirildi.

  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, iddiaların "kaygı verici" olduğu belirtilerek, "Eğer doğruluk payı varsa, bu bir skandaldır" denildi.

  Dışişleri açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  "Söz konusu haberde yer verilen iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde bunun öncelikle ilgili ülke açısından bir skandal teşkil edeceği aşikârdır. Uluslararası işbirliğinde karşılıklı güven, saygı ve şeffaflığın esas olması gereken bir ortamda, haberin doğru olması halinde, müttefik bir ülkenin böyle bir hareketinin kabul edilemez bulunacağı açıktır. Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir. Nitekim bu konuda gerekli diplomatik girişimler yapılmıştır."

  İZAHAT İSTENDİ

  AFP'ye konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, iddialarla ilgili ayrıca İngiliz maslahatgüzarın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını söyledi.

  İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk diplomat, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway'in yokluğunda çağrılan maslahatgüzara Türkiye'nin "iddialara ilişkin endişelerinin iletildiği" ve İngiliz makamlarından "resmi ve tatmin edici bir açıklama beklendiği" ifade edildi.

  Dışişleri: Bakan Şimşekin dinlendiği doğruysa, bu skandaldır

  Türk heyetini dinlediği ortaya çıkan İngiltere Devlet İletişim Birimi Merkezi (GCHQ)

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı