Gündem Haberleri

  Dışişleri arşivi taşınıyor

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyeti tarihine ait binlerce belgeyi kapsayan Dışişleri Bakanlığı arşivi, 1988 yılından beri kötü şartlarda muhafaza edildiği Başbakanlık zemin katından, geçici olarak Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne taşınıyor.

  Dışişleri Bakanlığı'nın 1988 yılında Başbakanlık'tan Balgat'taki şimdiki merkezine taşınması sırasında yeni binada uygun mekan bulunamadığı için Başbakanlık'ta kalan arşivin taşınma işleri Kasım ayı sonlarında başladı. Başbakanlık'ta kötü şartlarda korunmaya çalışılan arşivin tamamen dolması ve tıkanma noktasına gelmesi üzerine yetişmiş uzman kardoya sahip olan Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'ne geçici olarak taşınması gündeme geldi.

  Cumhuriyet belgeleri

  Arşivin, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün imkanlarından da yararlanılarak, tasnifinin yapılması ve araştırmacılara açılması öngörülüyor. Geçici olarak bulunan bu çözümden ayrı olarak ise Dışişleri Bakanlığı Arşiv Sitesi'nin kurulması için çalışmalara başlandığı ve bu sitenin kurulmasından sonra arşivin nihai mekanına taşınacağı bildirildi.

  Dışişleri Merkez Arşivi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1919 Milli Mücadele yıllarından günümüze kadar gelen bir dönemin belgelerini içermesi açısından büyük önem taşıyor. Arşiv, yaklaşık 2 bin 500 metre kare alanda, 12 kilometreyi bulan raflara yerleşmiş 65 bin kutu ve klasörden oluşuyor.

  Dışişleri arşivinde belgelerden başka, 13 bin kadar evrak kayıt defteri, sayısı 4 bini aşan Türkiye'nin taraf olduğu ikili ve çok taraflı anlaşmalar ile 3 bin kadar kitap bulunuyor. Arşivin taşınma işlemlerinin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı