Gündem Haberleri

  "Dişi Putin" siyasete soyundu

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  21.09.2012 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 12 yıldan beri Rusya’yı yöneten Vladimir Putin, ailesini yönetim kademelerine sokma konusunda son derece titiz davranarak siyaset mutfağından uzak tutmayı tercih ederken, bu tabunun yıkıldığı ortaya çıktı. Putin’in 25 yaşındaki yeğeni Vera Putina, Rusya siyaset sahnesine en alt basamaklarından birine basarak girdi.

  Putin’in yeğeni Vera, St. Petersburg şehri yerel parlamentosunda milletvekili olarak siyasete atıldı.

  Rusya siyaset sahnesine küçük bir adım atarak giren Vera, basının gözünden kaçmadı.

  “Moskovski Novosti” gazetesi Vera’yı bularak kendisiyle bir de söyleşi yaptı. 25 yaşındaki bir kızın siyasete atılması için daha erken olup olmadığı Vera’ya sorulduğunda dayısı gibi “ikili” yanıt veren Vera, “Bir açıdan bakınca erken. 25 yıllık hayat deneyimi bir insan için az sayılabilir. Ancak başka açıdan baktığımızda genç olduğum için gençlerin problemlerini 40 yaşındaki usta siyasetçiden ben daha iyi anlıyorum. Bu yüzden yönetim kademelerinde benim gibi gençlerin de bulunması gerekli” yanıtını verdi.

  VERA PUTİNA / FOTO GALERİ

  Putin dayısı olduğu için tüm kapıların önünde açılıp açılmadığı sorusuna da ilginç bir yanıt veren Vera Putina, “Taşıdığım soyadının etkisi olmuyor desem yalan olur. Ancak ben Devlet Başkanı’yla akrabalık bağlarımı kullanmamayı tercih ediyorum. Zaten bulunduğum yerel yönetimlerde hayati kararlar alınmıyor. Bana (ama sen Putin’in yeğenisin) eleştirileri yöneltenlere benim cevabım ‘her zaman tüm işlerimi normal prosedürlere saygılı olarak yürüttüğüm’ oluyor” dedi.

  Vera, Rusya Devlet Başkanı olan dayısının görüşlerini paylaşıp paylaşmadığı sorusuna da, “Devlet Başkanı Putin akrabam olsa bile onunla tüm konularda hemfikir olmam mümkün değil. İnsanlar birbirinin kopyası değildir. Ancak dayımın yürüttüğü genel çizginin tüm maddeleriyle hemfikirim” dedi.

  Rus medyasına verdiği demeçte, Pussy Riot punk grubu davasına da genç bir siyasetçi olarak değinen Putin’in yeğeni, “Onlar kilisedeki o edepsiz davranışı kendileri planlamış ve gerçekleştirmiş olsaydı serbest bırakılmalarına ben de destek verirdim. Ancak kilisedeki eylemi çok farklı güçlerin siparişi üzerine yapmış olmaları durumu farklı kılıyor. Bu durumda ben de onları affetmiyorum” açıklamasını yaptı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı