GeriGündem ‘Dışarıda subay olacağıma vatanımda asker olurum’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Dışarıda subay olacağıma vatanımda asker olurum’

‘Dışarıda subay olacağıma vatanımda asker olurum’
refid:19763657 ilişkili resim dosyası

Dünyada kadavradan ilk rahim naklini ve Türkiye’nin ilk tam yüz naklini yapan ekibin başı Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, evinin kapılarını açtı.

Prof. Özkan, evine gider gitmez, 11 aylık kızı Zeynep Lara’yı kucağına alıyor. Zeynep Lara, az uyuyan ve ancak fırsat buldukça evde birlikte yemek yiyebilen anne babasının büyük zevki uzun pazar uykularına ambargo koysa da, çiftin en büyük neşesi. Galatasaraylı çiftin en büyük keyiflerinden biri de film izlemek. Ancak son günlerde, iş yoğunluğu nedeniyle bu keyiften mahrumlar.

ÖZKAN ÇİFTİ EVİNİN KAPILARINI AÇTI / Foto Galeri

Ameliyatsız yaşayamıyor

Bir hafta ameliyat yapmazsa rahatsızlık duyan, tecrübesinin azaldığını düşünen Prof. Özkan, yurt dışından aldığı tekliflere de sıcak bakmıyor. Prof. Özkan, “Birinci sınıf vatandaş olduğunuz yerdesiniz, vatanınızdasınız. Gittiğim yerde asker olmaktansa burada subay olmayı yeğlerim” diyor. Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan da, eşini, “çok sabırsız, yetenekli, işine son derece saygılı, mükemmel bir doktor” olarak nitelendiriyor. Prof. Ömer Özkan da, eşiyle mesleki açıdan anlaşamadıkları çok şey olsa da başarının sırrının bunda yattığına inanıyor.

Yüz naklinin büyüsü

Prof. Özkan, yüz naklinin büyüsünü ise şöyle anlatıyor: “Mutlaka bir daha yapmak istiyorum. Kol naklini yaptım, 2’ncisini yapmak için can attım. Ama yüz nakli o kadar fantastik bir ameliyatmış ki, onu gördüm. Ameliyata bir kişiyle başlıyorsunuz, başka biriyle devam ediyorsunuz. Film kopuyor bir anda. Bir boşluk var, o anda başka bir yere geçiyorsunuz. O çok etkileyici. İnşallah sonucunu görürüz de devam eder.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle