Gündem Haberleri

  Dışarıda namazı erkekler kılmalı

  Şenol COŞKUNER / İSTANBUL
  30.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, camilerin gösteri ve magazin haberlerine konu mekanlar olmaktan çıkarılmasını istedi,"Dışarıda namaz kılması gereken biri varsa erkekler fedakarlık göstermeli" dedi. Uçakla dün İstanbul’dan Münih’e giden Ali Bardakoğlu, Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı yaptı.

  Bardakoğlu, gazetecilerin başı açık kadınların erkeklerle saf tutarak Cuma namazı kılması ve Hacı Bayram Camii’nde kadınların Cuma namazında dışarı çıkarılmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

  KAMERALAR GİRMESİN

  Camilerin gösteri ve magazin haberlerine konu mekanlar olmaktan çıkarılması gerektiğini söyleyen Bardakoğlu şöyle konuştu: "Nasıl ki caminin içine giren insanın cinsiyetini, yaşını, mezhebini, kültürünü, eğitimini sormuyorsak; camiden içeri gireni kucaklıyor ve eşit düzeyde hizmet veriyorsak; toplumun bütün kesiminin, caminin bu birleştirici özelliğine dikkat etmesi gerekiyor. Gönül arzu eder ki, camiden içeri kameralar girmesin. Camiden içeri girince insanlar Allah’ın karşısında huzuru hissetsin. Gösterişe tabi olmaksızın o huzuru yaşasınlar."

  Kadınların ibadet etme mekanlarının arzu ettikleri düzeyde olmadığını savunan Bardakoğlu, "Kadınların camiden dışarı çıkarılmasını tasvip etmek mümkün değil. Bu olayların hiç biri yoksa, dışarıda namaz kılması gereken biri varsa, erkekler fedakarlık göstermeli" dedi.

  CUMHURİYET’İN PROJESİ

  Kadınların Cuma namazının kılmasının farz olup olmadığı tartışmasına girmeyen Bardakoğlu, "Camiye gelen herkes o ibadeti almaya ihtiyaç hissediyor ki, geliyor. Caminin kapısında, içeri girmek isteyene bir şey sormayız. Kapıdan içeri giren herkes, bize soru soran herkes için eşit düzeyde ihtiyaç sahibidir. Cumhuriyetin diyanet projesinin mantığı budur" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı