Gündem Haberleri

  Diş tedavisinde Hepatit B ve C tehlikesi

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Dünyada her yıl 2 milyon kişinin ölümüne neden olan Hepatit B ile yine birçok kişiyi etkileyen Hepatit C virüsünün, en çok diş tedavisi sırasında bulaştığı ortaya çıktı.

  Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'nin Hepatoloji Polikliniği'nde, viral hepatit nedeniyle takip edilen 1303 hasta üzerinde yapılan bir araştırma, viral hepatitlerin yeni bulaşma yollarını ortaya koydu.

   

  Araştırma sonucunda, dünyada ve Türkiye'de çok sık görülen Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin en önemli bulaşma yolunun diş hekimleri muayenehanesi olduğu ortaya çıktı.

   

  Araştırmada incelenen Hepatit B olgularının yüzde 52'sinin diş çekimi, yüzde 42'sinin cerrahi operasyon, yüzde 1.1'inin kan transfüzyonu, yüzde 1.8'inin berberlerden bulaştığı saptandı.

   

  Araştırmada, 5 yıldan az Hepatit C öyküsü bulunanların yüzde 51'ine cerrahi operasyon, yüzde 50'sine ise diş çekimi nedeniyle hastalığın bulaştığı belirlendi.

     

  DİŞ HEKİMİ MUAYENEHANELERİ DENETLENMELİ

     

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Özden, araştırma sonuçlarını A.A muhabirine değerlendirdi.

   

  Prof. Dr. Özden, araştırma sonucunda, Türkiye'de, hepatit B ve hepatit C hastalıklarında bulaş kaynağının en önemlilerinden birisinindiş hekimlerinin muayenehanesi olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

   

  Bu nedenle tüm diş klinikleri ve muayenehanelerinde hepatit B ve C kontrolü yapılmadan hastalara işlem yapılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özden, ''Bu testleri pozitif çıkanların ilgili merkezlere gönderilmesi, acil bir durum olarak karşımızda bulunmaktadır'' dedi.

   

  Prof. Dr. Özden, diş hekimlerinin, farkında olmadan, steril olmayan cihazlar kullanması veya dikkatlerinden kaçması sonucu hepatitvirüsünün yayılmasına neden olduklarını ifade etti.

   

  İKİNCİ BULAŞ YOLU ANJİO

     

  Araştırmaya göre, diş hekimi muayenehaneleri dışında ikinci önemli bulaş kaynağının, koroner anjio uygulaması olduğunu kaydeden Prof. Dr.Özden, burada da anjio yapılırken, kişinin bulaşıcı hastalığı olup olmadığına bakılmasını ve uygulamanın daha dikkatli yapılması gerektiğine işaret etti.

  Prof. Dr. Özden, bu nedenle diş hekimlerinin muayenehanelerinde vekalple ilgili cerrahi girişimler sırasında konuya yönelik eğitim ve tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğini vurgulayarak, Türk Diş Hekimleri Birliği ve cerrahi uzmanlık derneklerinin konuya önemle eğilmesini istedi.

     

  HEPATİT B VE C NEDİR?

     

  Hepatit B ve Hepatit C virüsleri, kronikleşme tehlikeleri ve yaygınlıkları nedeniyle önemli virüsler olarak kabul ediliyor.

   

  Kronik hepatitler, hastalığın başlangıç dönemini takiben kalıcı karaciğer hasarının oluşması ile ortaya çıkıyor ve ölümcül olabilen ağır karaciğer yetersizliğine, karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine dönüşme riski taşıyor. Bu yüzden kronik hastalığın tedavisi ve doktor kontrolü büyük önem taşıyor.

   

  Hepatit B, Hepatit B virüsünün neden olduğu ciddi bir karaciğer hastalığı ve en sık rastlanılan hepatit tipi olarak kabul ediliyor.

   

  En ciddi hepatit sebeplerinden biri olan Hepatit B virüsü, dünyada250 milyon kişiyi etkiliyor. Türkiye'de ise 5-7 milyon Hepatit B hastasının bulunduğu tahmin ediliyor.

   

  Hepatit C ise Hepatit C virüsünün neden olduğu, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığı olarak tanımlanıyor.

   

  Hepatit C virüsü hastaların yüzde 50'sinde kronikleşiyor ve dünya üzerinde 170 milyon kişiyi etkiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı