Gündem Haberleri

  Dış basında DGM'nin kararına tepkiler

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Yabancı basın, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından yeniden yargılanan eski DEP milletvekilleri için verilen hapis kararını, Türkiye'nin AB'ye üyelik çabaları için bir "yenilgi" olarak değerlendirdi.

  DEHAP: DGM’NİN DEP KARARI, ÖZGÜRLÜKLERİN İHLALİDİR

  Eski DEP milletvekillerinin yeniden yargılanma sürecinde tahliye edilmemesine tepki gösteren DEHAP, kararı "insan hakları ve özgürlüklerin yeniden ihlali" olarak değerlendirdi. DEHAP Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, DEP davasının "21. yüzyılda hukuk tarihine önyargı ve hukuksuzluğun tipik bir örneği" olduğu kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

  "DEP milletvekillerinin 10 yıl önce, ülkenin demokratikleşmesi, toplumsal barışı ve Kürt realitesinin demokratik çözümü için ileri sürdükleri görüşlerin çoğu, bugün yasal güvencelere ulaşmıştır. Bu söylemleri suç sayan yasa maddelerinin çoğu hukuk mevzuatından ayıklanmıştır. Ama kendileri halen bundan ötürü bugün zindanda 11'nci yıllarını tamamlamaktadırlar. Ülke barışı ve toplumsal uzlaşma adına Kürt sorununun demokratik çözümünün mücadelesi zindanlar dahil, hiçbir alanda engellenemeyeceği gerçeğini yaşam göstermiş ve göstermeye devam ediyor. Bu karar AİHM'in ilkelerine aykırıdır. İnsan hakları ve özgürlüklerin yeniden ihlalidir. Türkiye'ye de hiçbir şey kazandırmamıştır." (ANKA)

  Dış basında DGM'lerin varlığının Türk hükümeti için bir "utanç" olduğu yorumu yapıldı.

   

  INDEPENDENT: UTANÇ MAHKEMESİNİN KARARI YENİLGİ

   

  Etkili İngiliz gazetesi Independent, konuyla ilgili haberinde, Türkiye'nin AB'ye katılma çabalarının, Ankara'daki DGM'nin, eski DEP milletvekilleri için verdiği hapis kararı nedeniyle bir "yenilgiyle" karşılaştığını yazdı. Haberde şöyle deniyor:

   

  "Karar nedeniyle Brüksel'den yükselen öfkeli tepki, Türk hükümetini alarma geçirdi, çünkü AB Komisyonu, Türkiye ile müzakerelere başlanması açısından Aralık ayı öncesinde hayati önemi olan tavsiyede bulunacak.

   

  Kararı veren DGM'lerin varlığı, Türk hükümeti için bir utanç olarak kalmaya devam ediyor.

   

  Yargılamanın sonucu ise, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olarak bazı ülkelerin sahip olduğu kaygıları güçlendirecek. Türkiye, AB'nin istediği koşulları yerine getirmeye çalışıyor ve Kıbrıs sonunun çözümü için olumlu rol oynuyor."

   

  Haberde, Avrupa Parlamentosu üyesi Luigi Vinci'nin karara ilişkin olarak yaptığı "Bu bir yüzkarası. Bu, Türkiye'nin daha demokratik olmasını isteyen AB'nin aşağılanmasıdır" sözlerine yer verildi.

   

  FT: KARAR AVRUPA'DAKİ SAĞ PARTİLERCE İSTİSMAR EDİLEBİLİR

   

  İngiliz basınının bir diğer temsilcisi Financial Times ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, eski DEP'li milletvekillerinin yargılanmasının adil olmadığına ilişkin 2001 yılında verdiği kararı anımsattı.

   

  Gazete, DGM'nin yeniden yargılamasından çıkan kararın, Haziran ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde destek arayan Avrupa'daki bazı sağ partiler tarafından istismar edilebileceğine dikkat çekti. Haberde, Alman Hıristiyan Demokratları ile muhafazakar Fransız politikacıların, Türkiye'nin AB'de yerinin olmadığını savundukları da anımsatıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı