Gündem Haberleri

  Direnişçinin hukuk rehberi

  Ceren Arseven
  09.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı Direnişi’nde pek çok kişi gözaltına alındı. Peki, gözaltına alınınca ne yapmak gerekiyor? Yasal haklarımız neler? Avukat Bedrettin Yılmaz anlattı.

  Gözaltına alınan kişiler usma hakkının yanı sıra kişi avukat talep ederse avukat tayin edilmeden ifade vermekten kaçınabilir. Nitekim savcılık aynı soruları kişiye yeniden soracağı için emniyet aşamasında sorulan soruları cevaplamanın bir gereği yok.

  Kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma açılabilmesi için öncelikle mülki idare amirlerinden izin alınmalı. Mülki idari müfettişlerinin raporları neticesinde kusur veya ihmali olduğu düşünülen kişiler hakkında idari ve cezai müeyyide istenebilir.

  Hakaret suçu Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenleniyor. Buna göre, bir kimsenin onur, şeref veya saygınlığını rencide edici nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek ya da yakıştırmalarda bulunmak, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun oluşması için mağdurun bulunduğu yerde veya onun yüzüne karşı bu eylemlerin işlenmesi şart değil. İnternet gibi bilişim araçlarıyla da hakaret suçu işlenebilir.

  Twitter’daki retweet uygulamasında, Facebook’ta link paylaşımında bulunulmasında aslında kişi bir başkasının oluşturduğu içeriği üçüncü kişilerle paylaşır. Kural olarak başkasına ait bir içeriğin kullanıcı tarafından paylaşılması hukuka aykırı değil. Ancak paylaşılan içerik hukuka aykırı bir ifade barındırıyorsa o zaman bunu paylaşan da retweet eden de sorumlu olabilir. Retweet edilen içeriğe retweet edenin “ben de aynı fikirdeyim”, “katılıyorum”, “ne kadar haklı bir tespit” gibi notlar, eklemeler yapıp yapmadığı önemlidir. Hiçbir yorum olmadan bir linki paylaşan veya retweet eden kişi sorumlu kabul edilemez.

  Twitter veya Facebook gibi internet paylaşım siteleri üzerinden işlenen suçlarda, adli makamlar bu kişinin profil isminden hareket eder. İsmini paylaşmıyorsa tespit ancak IP üzerinden yapılabilir. IP adresleri tespit edildikten sonra bu mesajların da ilgili kişiler tarafından atılmış olduğunun ispat edilmesi gerekir.

  İnternet üzerinden hakaret veya benzeri içeriğe sahip suç teşkil edici bir mesaj veya bildirim iletildikten sonra, kişi bundan dolayı kovuşturmayla karşı karşıya kaldığında, bu mesaj veya bildirimi sildiği anda bunun bir daha tespiti çok zordur. Uygulamada da ağırlıklı başvurulan yol budur. O nedenle davalar yıllarca sürüyor ve neticede beraat kararları veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı