Gündem Haberleri

  Direndi ve kazandı

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karaköy Meydanı düzenlemesi sırasında 12 metresi istimlak edilen ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan 100 yıllık iş hanı, mahkeme kararıyla kurtuldu. Uzun süre yıkık merdivenleri ve soluk yüzüyle hizmet veren Selanik Pasajı, makyaj tazeleyip yeniden hayata döndü.

  Yaklaşık 20 yıldır ‘yıkıldı, yıkılacak’ iddialarıyla, İstanbullular'a yıkık dökük hizmet veren 100 yıllık Selanik Pasajı, sahiplerinin mahkemelerdeki direnciyle kurtuldu.

  Türkiye'nin ilk elektrik-elektronik çarşısı olan pasaj, şu günlerde yeni çehresiyle İstanbullular'ı karşılıyor. Kent halkı tarafından ‘Selanik Pasajı’ diye bilinen 4 katlı işhanı, restorasyon çalışmalarının ardından, temiz ve boyalı yüzüyle, tarihe meydan okuyor.

  Yeni Galata Köprüsü'nün yapımında, Karaköy Meydanı düzenlemesi çalışmaları sırasında yıkılması öngörülen tarihi binanın sahipleri uzun süre mahkemelerde mücadele verdi. Mahkemenin ikinci derece tarihi eser olan binanın yıkılamayacağını belirten kararı sonrasında, Selanik Pasajı, ön cephesinden 12 metresi istimlak edilerek kurtuldu. Çoğunluğu, eski başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'nün varislerine ait olan bina, istimlak sonrasında, uzun süre, yıkık merdivenleri ve soluk yüzüyle hizmet verdi İstanbullular'a. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen restorasyon çalışmaları ise pembe-beyaz boyanan tarihi binanın tüm güzelliğini ortaya çıkardı.

  Kiralar çok yüksek

  Selanik Pasajı'nın en eskilerinden Sabah Elektronik'in sahibi Galip Yüce, pasajı ‘Türk elektronik ticaretinin ilk başladığı yer’ olarak tanımlıyor. 1956'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Tarih Bölümü'nde okurken, pasajda çalışmaya başlayan ve mesleği yerine ticareti tercih eden Galip Yüce, 1963'ten beri pasajın ilk katındaki Sabah Elektronik'te mesleğini sürdürüyor.

  Anadolu'ya ilk elektrik malzemelerini gönderen pasaj sakinlerinin, bugünlerdeki tek derdi yüksek kiralar. Ön cephedeki dükkánlar aylık 1500 dolar (yaklaşık 650 milyon lira), 1 ve 2'nci katlar 600 dolar (260 milyon lira), 3 ve 4'üncü katlar ise 200-300 dolara (86-130 milyon lira) kiraya veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı