Gündem Haberleri

  Diplomatik atak

  Uğur ERGAN-Metehan DEMİR/ANKARA
  15.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Kuzey İttifakı'nın Afganistan'ın büyük bölümünü ele geçirmesinden sonra, dün ‘tarihi bir karar’ alarak, Kabil Büyükelçiliği'ne yeniden aktif işlerlik kazandırdı. Ankara ayrıca Taliban'ın ele geçirmesinden sonra 1996'da kapattığı Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu'nu da yeniden açma kararı aldı.

  Türkiye, bu kararlarıyla Taliban sonrası Afganistan'daki yeni oluşumla resmen diplomatik ilişki kurmayı kabul ettiğini dünyaya ilan eden ilk ülke oldu.

  DÜNYADA İLK ÜLKE

  Ankara bu tarihi kararına dün Başbakanlık'ta yapılan toplantı sonucu vardı. Başbakan Ecevit'in başkanlığındaki toplantıya, Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal, Genelkurmay Harekát Başkanı ve Başbakan Ecevit'in Askeri Başdanışmanı Korgeneral Köksal Karabay, Dışişleri'nin Afganistan Özel Koordinatörü Müsteşar Yardımcısı Aydemir Erman ve Ortadoğu Dairesi Genel Müdürü Türkekul Kurttekin katıldı.

  ANKARA SÖZ SAHİBİ

  Toplantıda Kuzey İttifakı'nın Kabil başta olmak üzere ülkenin büyük bir kesimini hızla ele geçirmesi değerlendirildi, elçilikli ilgili kararlar alındı.

  Ankara, bu atağıyla Afganistan'ın bundan sonraki siyasi yapılanmasında önemli bir rol oynamak istediğini, başta ABD olmak üzere tüm dünyaya ilan etmiş oldu. Afganistan'da siyasi istikrarın ve güvenliğin sağlanmasından sonra Kabil'e büyükelçi, Mezar-ı Şerif'e de başkonsolos atanacak. Toplantıya katılan bir yetkili, ‘‘Atamalar daha sonraki işler. Önemli olan her iki temsilciliğe yeniden işlerlik kazandırmaktır’’ dedi.

  ATATÜRK BROŞÜRLERİ

  Aynı yetkilinin verdiği bilgiye göre, Türkiye iki temsilciliğini de şimdilik İslamabad Büyükelçiliği aracılığıyla aktif hale getirecek. Mezar-ı Şerif için gerektiği takdirde Taşkent Büyükelçiliği de (Özbekistan) devreye girecek. Taliban yönetimi altında Ortaçağ yaşayan Afgan halkına, tarihi Türk-Afgan dostluğu ile Atatürk'ün Afganistan'a ve Afgan halkına verdiği önemi anlatmak için, detaylı bilgiler içeren ve yerel dillerde hazırlanmış broşürler, en kısa sürede Kabil ve Mezar-ı Şerif'e gönderilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı