Gündem Haberleri

  Diplomasi muhabirlerinden Gül'e tepki

  ANKA
  22.02.2006 - 18:21 | Son Güncelleme:

  Diplomasi Muhabirleri Derneği, gazetecileri "yabancı diplomatların, yabancı servislerin manipülasyonlarına açık olmakla" suçlayan Dışişleri Bakanı Gül’e tepki gösterdi. Bu açıklamaları "haksız ve talihsiz" olarak nitelendiren Dernek, "İfadeleri reddediyor ve bu sözlere açıklık getirmesini bekliyoruz" dedi.

  DMD Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada Abdullah Gül’ün, önceki gün özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, gazetecileri "Yabancı diplomatların, yabancı servislerin manipülasyonlarına açık olmakla" suçladığı belirtilerek "Bu ifadeleri reddediyor ve bu sözlere açıklık getirmesini bekliyoruz" denildi.

  Yaşanan her sıkıntının ardından gazetecilere yönelik suçlamaların alışkanlık haline gelmesinin, Türkiye’deki basın özgürlüğü açısından kaygı verici olduğu kaydedilen açıklamada, diplomasi muhabirlerinin görev yaparken karşılaştıkları zorluklara dikkat çekildi.

  "Altını çizmek isteriz ki, yıllardır bu mesleğin içerisinde bulunan arkadaşlarımız olası manipülasyon çabalarına karşı yeterince deneyim sahibidir" denilen açıklama şöyle devam etti: "Olaylara bu çerçeveden bakıldığında Sayın Bakanın ’Bizim kendi basın dünyamızda baktığımızda yabancı diplomatların, yabancı servislerin manipülasyonlarına ne kadar açık olduğunu görüyorum’ sözlerini haksız ve talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Sayın Bakanın ’açılıp sorulsa mesela bizlere, arkadaşlara halbuki tüm bilgileri vereceklerdir’ sözlerini de acı bir tebessümle karşılıyoruz."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı