Gündem Haberleri

  Diplomalı şoförler geliyor

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik terörüyle akademik mücadele başlatıldı. Kütahya Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Otobüsçülük Bölümü'nde diplomalı ‘‘kaptan şoförler’’ yetiştirilicek. Bölümün ilk mezunları bu yıl verilecek...

  Trafik kazalarına karşı alınan tedbirler çerçevesinde Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Otobüsçülük Bölümü, ilk mezunlarını bu yıl veriyor. Bölümün birinci sınıfında 44 öğrenci eğitim görürken, bu yıl 13 ‘‘kaptan şoför’’ diplomalarını alarak, yollara çıkacaklar. Okul idarecileri, son yıllarda artan trafik sorununa farklı bir yaklaşım ile çözüm getirmek istediklerini belirterek, ‘‘Trafik kazalarının ana unsuru olan insan faktörünün kazalardaki payını eğitim ile minimuma indirmek istedik. Bu nedenle insan kaynaklarının eğitimine ve insan kaynakları içinde kazalarda birinci derecede etkili faktör olan otobüs kaptanlarının eğitimine başladık’’ dediler. Öğrencilerden Mustafa Esen Ustaoğlu, kazalara sebep olarak karayollarının düzensiz olmasını ve sürücülere yeterli eğitimin verilmemesini göstererek, ‘‘Sürücüler genelde görerek yetişiyorlar. Bu konuda herhangi bir eğitim almıyorlar. Bizim burada aldığımız eğitim yeterli. Çünkü uygulamalı derslerimiz de var. Sürekli olarak otobüs üzerinde eğitim görüyoruz’’ dedi. Yüksekokulda ‘Otobüs kaptanlığı’nın yanı sıra ‘Otobüs işletmeciliği’ ve ‘Host ve hosteslik’ bölümleri de var.

  Nasıl girilir?

  Otobüs kaptanlığı programına öğrenci seçimi, üniversite sınavı ile yapılıyor. Fiziki olarak otobüs kaptanlığı için herhangi bir özrü olmayan ve bunu sağlık raporu ile belgeleyecek olan lise ve dengi okul mezunları, okulu tercih edebilirler.

  Özel testlerden geçiyorlar

  Yüksekokul'da eğitim gören öğrenciler, kaptan şoför olabilmek için çok çeşitli testlerden geçiyorlar. Avrupa'da da uygulanan Viyana Test Sistemi öğrencilere uygulanıyor. Bu testlerden bazıları şunlar:

  Motor performans test serileri:

  İnce el ve parmak hareketleri, el mahareti, elin titrememe özelliği (tremor), rutin hareketlerinde sabitlik gibi el maharetine ilişkin yetenekleri ölçen test

  İki el koordinasyonu:

  Küçük bir alan içerisindeki deneğin el ve parmak hareketlerinde gösterdiği koordinasyon, sürat ve doğruluğunu ölçmeyi hedefleyen test.

  Sürekli dikkat:

  Belirli bir uyarana bir kişi tarafından yöneltilen dikkati ve bu dikkatte geçen süre zarfında meydana gelen dalgalanmaları değerlendirir. Dikkat düzeyinin devamlılığını gösterir.

  Hız ve mesafe tahmin testi:

  Uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arasındaki mesafeyi tahmin etme becerisini ölçer. Sürücülük becerisini belirleyen en önemli unsurlardan birisini oluşturması açısından önemlidir.

  Akademide şoförlere uygulamalı kaza dersi

  Trafik kazalarının önlenmesine yönelik projeleri de olan fakat kendisi de bir kazada hayatını kaybeden eski bakanlardan Adnan Kahveci'ye ithaf edilerek kurulan Şoför Akademisi'nde, sürücülere, ‘kazalar’ uygulamalı olarak yaşatılacak. İsteğe göre, haberli veya habersiz, otomobil veya yaya maketiyle sürücü adayına kaza yaptırılarak, bilinçaltına kaza olasılığı yerleştirilecek. Kartal Rahmanlar'da 10 bin metrekarelik alanda kurulan Trafik ve Sürücü Eğitim Merkezi'nde adaylara, bir otomobilin tüm parçaları, ayrı ayrı işler durumda gösterilerek, araçları daha bilinçli kullanmaları sağlanacak. Ahmet Baykal'ın sahibi olduğu merkezde önce oto-simülatörde, direksiyon, vites, debriyaj kullanımı eğitimi verilecek. İleri ve geri sürüş direksiyon eğitimi yaptırılacak. İlk yardım eğitimi ise tıp fakültelerindeki birebir ölçekli maketlerle verilecek. Bu nedenle sağlık merkezine suni teneffüs, kalp masajı yapılabilen bir manken yerleştirildi. Ayrıca kazalarda önem kazanan organların maketlerine yer verildi. Ahmet Baykal, akademide adayların yanı sıra sürücülerin de eğitim görebileceğini söyledi. Baykal, 180 bin dolar harcayarak, cihazları yurtdışından getirttiğini, merkezin açılışının önce Kahveci'nin ölümü, sonra da ekonomik kriz nedeniyle geciktiğini belirtti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı