GeriGündem Dinozorun son yemeği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dinozorun son yemeği

Dinozorun son yemeği
refid:21340593 ilişkili resim dosyası

Kanadalı araştırmacılar, inceledikleri dinozor fosillerinin midelerinde kuşlara ve kendilerinden daha küçük dinozorlara ait kemikler buldu. Araştırma sayesinde, dinozorların kendi boyutunun üçte birinden fazlasını avlayabilen usta avcılar olduğu ortaya çıkmış oldu.

Çin’de bulunan iki etobur dinozor fosilini inceleyen bilim insanları, bu fosillerin bağırsaklarda hayvan ve bitki kalıntılarına ulaştı. Bu kalıntıların, dinozorların nasıl beslendiklerinin ortaya çıkmasını sağlayabileceği ifade edildi.

İncelenen 120 milyon yıllık fosillerin birinin kuşa benzeyen, kedi boyutunda bir dinozor olan Sinornitozorus ile beslendiği anlaşılırken, diğerinin midesinden karga benzeri iki kuş ve belli ölçüde öğütülmüş bir dinozor kemiği çıktı.

Kanada'daki Pipestone Creek Dinozor Araştırma Merkezi'nde çalışan omurgalı paleontologu Phil Bell, midelerdeki yiyecek kalıntılarının hayvanlar arasındaki etkileşimi anlamak için önemli ipuçları olduğunu belirtti.

Fosil kayıtlarında bu kalıntılara çok nadir rastlandığını ifade eden Bell, fosiller arasında buldukları dinozorların ölmeden önce ne yediklerini öğrenmeyi sağlayacak kemik parçalarına ulaşmış olmanın büyük bir şans olduğunu söyledi.

Bell, fosillerle karşılaşan araştırmacıların dinozorların yaşamış olduklarını hayal etmekte zorlandıklarını ancak böyle bir şey ile karşılaşınca bunun fosillere can verdiğini ve hayal etmeyi kolaylaştırdığını ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle