Gündem Haberleri

  Dinleme merkezine hâkimli inceleme

  Nurettin KURT/ ANKARA
  06.11.2009 - 00:54 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması yönünde karar vererek gündeme gelen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın talebi doğrultusunda, Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı’nda (TİB) bir hakim ve 3 bilirkişi usulsüz dinleme iddialarını araştırdı. Hazırlanacak rapor mahkemeye gönderilecek.

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu bir süre önce yasadışı olarak dinlendiğini öne sürerek, TİB Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başvuru hakkında, “Dinlemeler yasal mahkeme kararıyla yapılır ve gizlilik içerir” gerekçesiyle iki kez “takipsizlik” kararı verdi. Eminağaoğlu, kararlara, itiraz makamı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Takipsizlik kararını ikinci kez kaldıran Hakim Osman Kaçmaz, Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne talimat yazarak, uzmanlardan oluşturulacak bir heyetin hakim nezaretinde TİB’de inceleme yaparak yasa dışı dinleme yapılıp yapılmadığının tespitini talep etti.

  Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı üzerine, dün öğle saatlerinde Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Hayri Keskin nezaretinde bir hukukçu, bir elektronik mühendisi ve bir bilgisayar mühendisinden oluşan heyet, TİB’de incelemelerde bulundu.
  TİB’de dün 14.30’da başlayan inceleme saat 19.00’da sona erdi. 4.5 saat süren incelemenin tamamlanmasının ardından Keskin ve bilirkişi heyeti, binanın arka kapısından ayrıldı. İncelemeyle ilgili açıklama yapılmadı.

  İnceleyen hakim dinlenmiş

  SİNCAN TİB’de inceleme talimatını yerine getiren Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin’in de dinlendiği ortaya çıktı. Keskin’in telefon numaraları, bazı yargı mensupları hakkında alınan izin kararlarında yer alıyordu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı