Gündem Haberleri

  Dink soruşturmasında Ergun Güngör ifade verdi

  DHA - AA
  09.12.2014 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink suikasti soruşturması kapsamında İstanbul eski Vali Yardımcısı Ergun Güngör "şüpheli" sıfatıyla 2.5 saat ifade verdi.

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Yusuf Doğan tarafından yürütülen soruşturmada, cinayet döneminde görev yapan bazı kamu görevlilerinin ifadesine başvuruluyor.

  Cinayetin işlendiği dönemde İstanbul Vali Yardımcısı olarak görev yapan ve savcı Doğan tarafından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na tebliğnameyle davet edilen Güngör, bugün sabah saatlerinde savcıya ifade verdi. İfade işlemi yaklaşık 2,5 saat süren Güngör, daha sonra adliyeden ayrıldı.

  Reşat Altay da çağrıldı

  Aynı soruşturma kapsamında dün ifadesi alınan eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve bugün ifade veren Ergun Güngör'ün yanı sıra, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu ve "cinayette ihmali olduğu" iddia edilen diğer 7 kamu görevlisinin de soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulması bekleniyor.

  Bu arada, soruşturma savcılığının, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yapan Reşat Altay ile Dink cinayeti davasının sanıkları Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'i de ifade vermek üzere adliyeye çağırdığı, bu kişilerin önümüzdeki günlerde adliyeye gelerek savcı Doğan'a ifade vereceği öğrenildi.

  Soruşturma süreci

  Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran'da kaldırılmıştı.

  Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti.

  Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve emniyetteki paralel yapı soruşturmasında tutuklu bulunan eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu.

  Dink soruşturmasında Ergun Güngör ifade verdi Ogün Samast müdürlerin ismini verdi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı