GeriGündem Dink davasında şok gelişme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  46
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dink davasında şok gelişme

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili O.S. bugün çıktığı duruşmada, azmettiricisini itiraf etti.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Dink davası nedeniyle Beşiktaş ve Adliye çevresinde ilk duruşmaya göre alınan güvenlik önlemleri daha da artırıldı. Sanıkların getirilmesinin ardından başlayacak olan davayı dışarıdan izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci geldi.

“SORUŞTURMA BİTMEDEN DAVA AÇILDI”

Hrant Dink’in avukatlarından Erdal Doğan, mahkeme binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturma sonuçlanmadan davanın açılmış olmasının yanlış bir tutum olduğunu belirterek, “Savcılar bile davanın erken açıldığını kabul ediyor” dedi.

Ortaya çıkan telefon kayıtlarının Dink’in öldürülmesinden sonra da polis ve muhbir Erhan Tuncel arasındaki ilişkilerin devam ettiğini ortaya çıkardığını vurgulayan Doğan, cinayete ilişkin ihmallerin soruşturma kapsamı dışında tutulduğunu kaydetti.

Doğan, “Tayin olmasına rağmen Zenit ile Tuncel’in görüşüyor olması ilişkilerin sürdüğünü gösteriyor” diye konuştu.

Dink’in avukatlarından Fethiye Çetin ise, söz konusu telefon kayıtlarına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

“HRANT’I 301 ÖLDÜRDÜ”

Bu arada, Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth da duruşmayı izlemek üzere Beşiktaş Adliyesine geldi. Roth, burada yaptığı açıklamada, “Hrant barışa en çok sarılan insandı. Barış için yaşadı. Bugün burada olmak, Hrant’ı hatırlamak demektir. Umarım düşünce özgürlüğü bir gün olacak. Hrant’ın ölümü 301. madde ile yakından ilgili. Hrant’ın 301 öldürdü. Bugün bunun için buradayız. Unutmak, öldürür” dedi.

Destek için gelenler arasında Ali Bayramoğlu, Ümit Fırat, Gülten Kaya, Mahir Günşiray’ın da bulunduğu yaklaşık 150 kişilik bir grup, Adliye dışında, polisin güvenlik şeridinin ardından beklemeyi sürdürüyor.

Öte yandan, duruşmayı izlemek isteyen Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Eugene Schougin ise Adliyeye alınmadı. Bunun üzerine kısa açıklama yapan Schougin, yetkililer hala bu davanın uluslararası boyutunu anlayabilmiş değiller. Önemli olan bu davayı insanların ilgisine sunabilmektir” dedi.

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve kızı Dilan Dink’in Adliyeye giriş yaparken duruşma sanıkların Adliyeye getirilmesinin ardından başlayacak.

Duruşma süresince Beşiktaş İskelesi ve çevresinde değişik sivil toplum örgütlerinin bir dizi eylem gerçekleştirmesi bekleniyor.

'HEPİMİZ ÇETEYİZ'

Bu arada, Dink cinayeti davasının bazı sanıkları ile terör örgütü davaları nedeniyle adliyeye getirilen bazı sanıklar aynı nezarethaneye konuldu.

Terör örgütü davalarının sanıkları, “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” şeklinde slogan atınca nezarette bulunan diğer sanıklar da “ Hepimiz Mehmetiz, hepimiz çeteyiz, hepimiz Türküz” sloganlarıyla karşılık verdi.

Bunun üzerine örgüt davası için getirilen sanıklar, nezaretten alınarak cezaevi araçlarına konuldu.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin davanın bazı sanıkları da cezaevi aracından nezarethaneye getirilirken “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” şeklinde sloganlar attı.

DURUŞMA BAŞLADI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması İstanbul Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önleminin alındığı Beşiktaş Adliyesi’ne getirilen sanıklar, gazetecilerin görüntü almaması amacıyla mahkeme binasının arka kapısından içeri alındı.

Bu arada, MLKP davasından yargılanan bir grup tutuklu Adliyeden çıkarılırken, “Yaşasın halkların özgürlüğü”, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” sloganları attı.

'BENİ YASİN ZORLADI, PİŞMANIM'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümüne neden olan kurşunu ateşleyen O.S, Dink davasının ikinci duruşmasında ilk ifadesini verdi.

Müdahil avukatların sanıkları ilk kez sorguladığı duruşmada O.S, Dink’in avukatlarından edinilen bilgilere göre, “pişmanım” dedi. O.S’nin ifadesinde yer alan açıklama özetle şöyle:

“Yasin Hayal, bu işi yapmam için beni zorladı. Korkumdan nasıl olduğunu anlamadan vurdum. Kendime geldiğimde dayımlardaydım. Gece hiç uyumadım. Pişmanım. Ailesi olduğunu bilmiyordum, bilseydim yapmazdım.”

O.S. CİNAYETTEN ÖNCE UYUŞTURUCU KULLANMIŞ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Hrant Dink’in avukatları duruşmaya ara verildiği sırada yaptıkları açıklamada O.S.’nin olaydan birkaç saat önce cesaret için Yasin Hayal’den aldığı iki tane extacy hap ve esrar kullandığını söylediğini kaydetti.

Dink’in avukatlarından Bülent Akbay duruşmaya ara verildiği sırada gazeteciler yaptığı açıklamada, duruşmanın ilk bölümünde sanıklardan O.S., Tuncay Uzundal ve Zeynel Abidin Yavuz’un sanık avukatları tarafından sorgulandığını ifade etti.

Akbay “O.S.’nin kendisinin Yasin Hayal tarafından cinayet işlemeye zorlandığını iddia etti, Hayal’in kendisine ‘Ailen Trabzon’da ben de buradayım’ dediğini öne sürdü.

O.S.’nin cinayeti Tuncel ve Hayal’in organize ettiğini kendisinin ise cinayeti engellemek için çaba sarf ettiğini söylediğini aktaran Akbay “Anlaşılıyor ki Alperen Ocakları da, devlet görevlileri de bu cinayetin bir parçası. Umarım soruşturma bu yönde derinleşir” diye konuştu.

Akbay Erhan Tuncel’in diğer sanıklar üzerinde baskı unsuru olacağı düşüncesiyle sorgulama sırasında mahkeme salonu dışına çıkarıldığını kaydetti.

Duruşmanın öğleden sonra yapılacak ikinci bölümünde sanıkların müdahil avukatlar tarafından çapraz sorguya alınacağını bildiren Akbay O.S.’nin ifadelerine ilişkin şu bilgiler verdi

“OS önce Agos gazetesine geldiğini birkaç bayanla karşılaştığını ve Dink ile görüşmek için randevu alması gerektiğini öğrenince aşağıya indiğini söyledi. O.S. aşağıda Dink ile yüzyüze geldiğini belirtti. O.S. bir an için Yasin Hayal’e ‘Dink tatile gitmiş demeyi’ aklından geçirdiğini söyledi. O anda Dink’in irkildiğini, arkasın döner dönmez Dink’e ensesinden ateş ettiğini anlattı.”

Bu arada müdahil avukatlardan alınan bilgiye göre sanık Tuncay Uzundal’ın “Erhan Tuncel PKK’nın üst düzey yöneticileri ile görüşüyordu. O yüzden cinayetin PKK tarafından işlendiğin düşünüyorum” dediği öğrenildi. Avukatlar, sanıkların sorulara çok ustaca yanıtlar verdiğini belirterek “Çocuklar sandığımızdan daha profesyonel. Perdenin arkası yırtılmadı” yorumunu yaptı. Öte yandan duruşma sırasında O.S.’nin Yasin Hayalin avukatına “Her işe karışıyorsun şaklaban” dediği öğrenildi.

Duruşmaya sanıklar sanık avukatları ve müdahil avukatlarının yanı sıra Dink’in eşi Rakel Dink, kızı Delal ve kardeşi Orhan Dink ile Ali Bayramoğlu, Etyen Mahçupyan ve Eser Karakaş da katılıyor. Duruşmaya girmeyen Dink’in kardeşi Yervant Dink mahkeme önünde yaptığı açıklamada ”Davanın bu hafiflikte gideceğini biliyordum. TCK’nın oturmamış yanlarından yararlanacaklarını biliyordum. Suçu birbirlerinin üzerine atarak işin içinden çıkacaklar” diye konuştu.

"DİNK CİNAYETİNİN ARKASINDA ABD VE İSRAİL VAR"

Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut, Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin olarak, “Olayın arkasında ABD ve İsrail var. Mumcu’yu, Kışlalı’yı öldüren güçler, Dink’i de öldürdü” dedi.

Turgut, Dink cinayeti davasının ikinci duruşmasına ara verildiği sırada, gazetecilere ilginç açıklamalarda bulundu. Hrant Dink cinayetinin arkasında ABD ve İsrail’in olduğunu öne süren Turgut, O. S.’nin de yönlendirildiğini savundu. Turgut şöyle konuştu:

“Olayın arkasında ABD ve İsrail var. Mumcu’yu, Kışlalı’yı öldüren güçler, Dink’i de öldürdü. O. S. İfadesinde Erhan Tuncel’i korudu. İfadesi bence çok çelişkili ve inandırıcı değil. O. S.’ni ifadesinin sürekli elindeki notlara bakarak okuması başkaları tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.”

Bu arada, rink araçlarından birinin ön tarafından bulunan daire içine alınmış Türk Bayrağı ve etrafında "Ya sev ya terk et" yazılı olan çıkartma, güvenlik güçleri tarafından beyaz bir kağıtla kapatıldı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle