Gündem Haberleri

  Dink davasında karar bugün

  DHA
  17.01.2012 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın 25. duruşması bugün görülecek.Bugünkü görülecek duruşmada davanın karara bağlanması bekleniyor.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmaya tutuklu sanıklar Yasin Hayal ile Erhan Tuncel cezaevinden getirildi. Hayal ve Tuncel, hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne alındı.Dink’in eşi Rakel Dink de duruşmaya geldi.

   

  Davanın bir önceki 24. duruşmasında Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz, “Bazı sanıklara istenen cezaların ağırlığı nedeniyle özellikle onların avukatları mutlaka gelsin. Bir karar vermek istiyoruz artık. Lütfen herkes gelsin" dedi. Bugünkü görülecek duruşmada davanın karara bağlanma ihtimali var.

   

  MÜDAHİLLİK TALEBİ REDDEDİLDİ

   

  Kaybolan oğlu Tolga Baykal Ceylan'ın davanın sanıklarından Osman Hayal'in de aralarında bulunduğu grup tarafından öldürüldüğü iddiası üzerine müdahillik talebinde bulunan anne Kadriye Ceylan'ın talebi reddedildi.

   

  Ceylan’ın dilekçesini okuyan Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz, dilekçede Tolga Baykal Ceylan’ın Osman Hayal, Ali K. ve Yalçın T. tarafından işkence yapılarak öldürüldüğünün anlatıldığını söyledi. Taleple ilgili görüşü sorulan duruşma savcısı Hikmet Usta, davanın geldiği aşama ve iddianamede konudan bahsedilmediği gerekçesiyle ret kararı verilmesini istedi. Osman Hayal’in avukatı Eda Salman da savcı ile aynı görüşte olduklarını belirtti. Mahkeme de oybirliği ile talebin reddine karar verdi. Duruşma sanık avukatlarının mütalaaya karşı görüşlerini açıklamasıyla devam ediyor.

   

  KAYITLAR SİLİNMESİN DİYE TEDBİR KARARI

   

  Bu arada, Dink Suikasti soruşturmasında, olay yerine yakın bölgedeki 20 baz istasyonu ve 91 telefon numarasına ait kayıtların silinememesi için tedbir kararı alındı. Savcılığın talebi üzerine karar veren özel yetkili mahkeme, 'Olay tarihinden 5 ay öncesi olan 19 Ağustos 2006 ve olay tarihinden bir ay sonrası olan 19 Şubat 2007 tarihine kadarki tüm kayıtların delil olacak şekilde silinmeyip TİB Başkanlığı tarafından muhafaza altına alınması' yönünde tedbir kararı verdi.

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi üzerine İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi tarafından verilen kararda, 'Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma nedeniyle, TİB’de bulunan telefon kayıtlarının suç tarihinden itibaren 5 yıl geçmesi nedeniyle delillerin kaybolmaması için, müşteki vekilleri tarafından tedbir kararı verilmesinin talep edildiği' belirtildi.

  Bunun üzerine Mahkeme, "Bölgedeki 20 baz istasyonundan 18 Ocak 2007 ve 19 Ocak 2007 tarihleri arasında yapılan görüşmelere ilişkin tüm kayıtlar ile 91 telefon numarasının olay tarihinden 5 ay öncesi olan 19 Ağustos 2006 ve olay tarihinden bir ay sonrası olan 19 Şubat 2007 tarihine kadarki tüm kayıtların delil olacak şekilde silinmeyip TİB Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılığı istendiğinde gönderilmek üzere muhafaza altına alınması" yönünde tedbir kararı verdi.

  Karar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) tebliğ edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı