Gündem Haberleri

  Dink Davası başkanını görevden aldıran iddia

  Selahattin GÜNDAY/İSTANBUL,(DHA)
  16.02.2011 - 13:00 | Son Güncelleme:

  14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan alındıktan sonra emekli olan mahkeme başkanı Erkan Canak ile uyuşturucu çetesi lideri olduğu iddiasıyla geçtiğimiz ay tutuklanan Mahmut Çelik arasındaki rüşvet iddiaları ortaya atıldı.

  İSTANBUL’DA YEMEKTE TANIŞTILAR

  Eski Hakim Erkan Canak ile Çelik’in yaklaşık 3 ay önce İstanbul’da yaklaşık 10 kişilik gruptan oluşan yemek toplantısında tanıştığı öğrenildi. Yemekte gerçekleşen tanışmada çete lideri Çelik’in Canak’a ‘Sizi ziyaret etmek istiyorum’ dediği ve eski hakim Canak’ın bu talebi olumlu karşıladığı öğrenildi.

  ÇETE LİDERİ 4 DEFA ADLİYEYE GELDİ

  Bu yemeğin ardından Çelik’in, hakim Canak’ı ziyaret için 4 defa Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldiği ortaya çıktı. 4 defa adliyeye gelen Çelik, mahkeme başkanı Canak ile bir kere görüşebildi. Gözaltına alınmadan yaklaşık bir ay önce Başkan Canak’ın adliyedeki odasında gerçekleşen bu görüşme, Çelik’in teknik takipte olması nedeniyle polis tarafından tespit edildi.

  "BANA DEĞİL, BAŞKANA SORUN"

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındayken Mahmut Çelik’e, "İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak’ı tanıyor musunuz? Mahkeme Başkanı ile görüştünüz mü?" diye sorulduğu öğrenildi. Çelik’in de bu soruya, "Bu soruyu bana değil kendisine sorun" dediği belirtildi.

  ADLİYE SANTRALİNDEN HAKİM BAŞKANI ARAMIŞ

  Öte yandan çete lideri Çelik’in, Canak’ı adliyenin santralinden de aradığı belirlendi. Çelik’in bir keresinde adliye santralinden aradığı Canak’a ‘sizi ziyaret etmek istiyorum’ dediği, Canak’ın da ‘Gelebilirsin’ diye yanıt verdiği belirtildi.

  DOSYA ADALET BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNDE

  Çete lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Mahmut Çelik ile irtibatı tespit edilen eski mahkeme başkanı emekli hakim Erkan Canak ile ilgili dosya, soruşturma savcısı Fikret Seçen tarafından Adalet Bakanlığı müfettişlerine teslim edildi.

  HSYK: RÜŞVET İDDİALARI SORUŞTURULDUĞU İÇİN GÖREVDEN ALINDI

  Erkan Canak’ın görevden alınmasına ilişkin HSYK tarafından dün bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, İstanbul 10. ve 14. Ağır Ceza (Erkan Canak) mahkemeleri başkanları hakkında ’resm? sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtik?pta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren’ soruşturma yürütüldüğü için görevden alındığı belirtilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı