Gündem Haberleri

  Dinimin partisi 2, kökenimin 2

  Ardıç AYTALAR yazdı
  05.07.2007 - 00:55 | Son Güncelleme:

  İSTATİSTİKİ veriler Muşluların yüzde 84’ü tarımla geçiniyor diyor. Coğrafi olarak Muş, Türkiye’nin en büyük üçüncü ovasına sahip.

  Ama Muş’ta tarım neredeyse yok olmuş. Tütüne karne başına 200 kilo kota getirilmesi, pancar fiyatının düşüklüğü sebebiyle tarlalar ekilmez olmuş. Geçinemiyor Muşlular. İşsizlik yüksek seviyede. Eğitimde en son beşte her yıl. Sağlık kadrosunda büyük açıklar var. Sanayi yok. Geçen dönem, iktidar partisinden 3 vekil göndermelerine rağmen sorunları çözülmemiş. 50 yıldır beklenen Alpaslan Üniversitesi’nin, kısa süre önce açılması kararlaştırılan 17 üniversite arasına girmesini bile AKP hükümetinin başarısı olarak görmüyor halk. "Tesadüfen onların dönemine denk düştü" diyorlar.

  ADAYLARI BEĞENMEDİLER

  AKP’nin milletvekili adayları Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız pek sevilmiyor ilde. Karayağız’ın Muş’a hayatında hiç gelip gelmediği tartışma konusu. Buna rağmen aday gösterilmeyen AKP aday adayı Erkan Kemaloğlu’nun DTP’nin desteklediği bağımsızların oylarını bile çekebileceğine inanılıyor. AB desteğinde yürütülen projede görev yapan öğretmenleri köylere götürerek haftanın 2-3 günü yevmiye toplayan taksi şoförü İrfan Mutlu, kararsızlardan. "Erdoğan iyi adam ama seçtiği adamlar iyi değil" diyor.

  ÇAĞLAYAN BAKAN OLACAK

  Muşlular adayları beğenmeseler de yine AKP’ye oy verecekler. Bunun en büyük sebeplerinden biri AKP’den Ankara milletvekili adayı olan Ankara Sanayi Odası eski Başkanı Zafer Çağlayan. Muşlu hemşerileri Çağlayan’ın Sanayi ve Ticaret Bakanı olacağına kesin gözle bakıyor. Bayındırlık ve İskan Bakanı olan Zeki Ergezen’in Bitlis’e yol getirmesi gibi Çağlayan’ın da Muş’a sanayi getireceğini düşünüyorlar. Onlara göre bir konserve fabrikası hem tarımı hem sanayii canlandırmaya yeter. 2002 seçimlerinde bir milletvekili çıkaran CHP, DTP’nin bağımsız adaylarla katılması ve 1’inci sıra adayıyla iki bağımsızın aynı aşiretten olması nedeniyle yine zor.

  İKİ BAĞIMSIZ

  DTP’nin destekli bağımsız adaylar Nuri Yaman ve Sırrı Sakık’ın kazanacağı düşünülüyor. Şemdin Sakık’ın kardeşi Sırrı Sakık, ağabeyinin itirafçı olması sebebiyle tepki çekse de sonuç değişmeyecek gibi. Batka Aşireti’nden bireysel bağımsız aday Zeki Eker’in CHP’li Mehmet Şerif Ertuğrul ve Sırrı Sakık’ın oylarını böleceği sanılıyor.

  Bir Muşlu’nun sözleri durumu özetliyor: "Buradan dinimin partisiyle, kökenimin partisi dışında bir partiye oy çıkmaz." Adaylara rağmen 2 AKP, 2 DTP destekli bağımsız Meclis’e girecek. Sürpriz, Kemaloğlu’nun AKP’yi 1 milletvekiliyle yetinmek zorunda bırakması.

  Millet hepten boştur

  İL merkezinde Kardeşler Kebapçısı’ndayız. Çiftçi olduğunu ama artık boşta gezer diye nitelendirildiğini söyleyen Ali Rıza Bozkurt, "Herkes kendi cebinden yiyor. Yevmiyeyle çalışan oğlum İstanbul’dan para yollamasa aç kalacağız" diyor. Bir başkası, "Fabrika yoktur, sanayi yoktur, millet hepten boştur" diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı