Gündem Haberleri

  Dilipak, Gökalp'in şiirini okuyup kendini ihbar etti

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yazar Abdurrahman Dilipak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına neden olan Ziya Gökalp'in şiirini DGM önünde okuduktan sonra, düşünce suçu işlediği gerekçesiyle kendini ihbar etti.

  Dilipak, yazar Ahmet Kekeç, yayıncı Ahmet Remzi, Mazlum-Der yönetim kurulu üyesi Cengizhan Atakul, gazeteci Sadık Albayrak, İHD üyesi Leyla Havva Kaya ile müzisyen Şanar Yurdatapan'ın imza attıkları ve Erdoğan'ın Diyarbakır DGM'de 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına neden olan konuşma ile şiirin yer aldığı 'Düşünceye özgürlük-11' broşürü, Dilipak ile Mazlum-Der ve İHD üyeleri tarafından Beşiktaş DGM önünde dağıtıldı. Bir grup türbanlı da eylemcileri destekledi. Broşüre imza atanlar arasında bulunan Yazar Dilipak, Erdoğan'ın yaptığı konuşma nedeniyle cezalandırılmasını eleştirdi. Dilipak DGM önünde yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

  ‘‘İnsanı hayvanlardan ayıran temel özellik düşünebilmesidir. Onun inancı ve fikridir. Biz buraya insan olduğumuzu ispatlamak ve haytırmak için geldik. Buradaki müdafamız bir kişinin değil, insanlığın müdafasıdır. Bu anlamda Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Eğitim Bakanlığı'nca tavsiye edilen, kaldı ki tavsiye edilmesi gerekmiyor, bir şiiri okuduğu için sanık sandalyesine oturtulması ve bunun suç kabul edilmesini bir broşür şeklinde bastırarak suça iştirak ediyoruz.’’

  Dilipak, daha sonra Ziya Gökalp'in şiirini okudu. Dilipak ve yanındakiler daha sonra DGM Savcısı Mehmet Süslü'ye çıkarak kendilerini ihbar ettiler.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı