Gündem Haberleri

  Dilek Ergül'ün hayalleri Atlantik’in dev dalgalarına yenildi

  Serkan OCAK/serkan.ocak@hurriyet.com.tr
  16.01.2015 - 06:16 | Son Güncelleme:

  Atlantik’i yelkenliyle tek başına geçmek isteyen Dilek Ergül kaza geçirdi. Dümeni kilitlenen tekneyle okyanusta 20 saat mücadele eden Ergül’ün imdadına bir yük gemisi yetişti. Canını zor kurtaran Ergül, teknesini okyanusa terk etmek zorunda kaldı.

  Denizci bir aileden gelen Ergül, daha önce hiçbir Türk kadınının denemediği zorlu bir yolculuğa başladı. Başlattığı kampanya ile Atlantik’i tek başına geçip Darüşşafakalı kız öğrencilere maddi destek toplayacaktı.

  Dilek Ergülün hayalleri Atlantik’in dev dalgalarına yenildi Atlantik’i ‘kızlar’ için geçecek


  Symina adlı teknesiyle 8 Haziran’da İstanbul’dan yola çıkan Ergül, okyanusa açıldığı ikinci gün büyük bir kaza geçirdi. Arkasında yaklaşık 3 bin 100 deniz mili yol bıraktıktan sonra Portekiz’in Yeşil Burun Adaları- Cabo Verde’de dinlenen Ergül, dünyada 8-10 kadının başarabildiği Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçebilmek için hazırlandı. Santiago Adası’nın Tarrafal Koyu’ndan 11 Ocak’ta Symina ile denize açıldı. 120 deniz mili yolu sakin geçirdi. Fakat ertesi gün sabah erken saatlerde büyük bir çarpma sesi duydu. Bir anda teknenin arkasından gelen sese anlam veremeyen tecrübeli denizci, dümenin (yeke) çalışmadığını fark etti.

  TEKNESİ YAN YATTI

  Dilek Ergülün hayalleri Atlantik’in dev dalgalarına yenildiDümenin kontrolünü kaybeden Ergül, dört metreyi aşan dalgalarla mücadele etti. Fırtınayla birlikte boyu büyüyen dalgalar nedeniyle tekne tamamen kontrolden çıktı. Tekrar Cabo dönmeyi deneyen Ergül, üç kez denemesine rağmen dümen çalışmadığı için bunu başaramadı. Geceyi denizle ve tekneyle mücadele ederek geçiren Ergül, akıntının şiddetlenmesiyle güneye doğru hızla sürüklenmeye başladı. Ertesi gece 04.00’e kadar yardım istemeyen ve teknesini terk etmeyen Ergül, uykusuzluk ve açlıkla da mücadele edemez hale geldi.

  Uydu cihazından yakınlarda bir gemi olduğunu gören Ergül, 20 saat sonunda yardım isteğinde bulundu. ‘KP Albatross’ gemisi, akıntı ve dalga nedeniyle Ergül’ün teknesine ancak iki saatte yanaşabildi. Dilek Ergül, geminin güvertesine alınabilirken yan yatan Symina okyanusta kaldı.

  Ergül, ‘Rota Atlantik Bağış Kampanyası’ ile Darüşşafakalı 10 kız öğrencinin 10 yıl boyunca tüm eğitim masraflarını karşılamayı hedeflemişti. Bugüne kadar bir kız çocuğunun 10 yıllık eğitimi olan 100 bin liralık bağış toplamıştı.

  İŞLERİNE ARA VERİP OKYANUSA AÇILDI

  ÇOCUKLAR OKUSUN DİYE TEK BAŞINA ATLANTİK'İ GEÇECEK

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı