Gündem Haberleri

  Dil sınavını geçemeyen Boğaziçililer çadır kurdu

  ANKA
  28.10.2005 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Yabancı dil yeterlilik sınavını geçemeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, yönetmelik gereği yurt ve burs haklarını kaybedince üniversite bahçesine kurdukları çadırlarda yaşamaya başladı

  Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri hazırlık sınıfını geçemeyince yönetmelik gereği yurt ve burs haklarını kaybetti. Yaklaşık 190 öğrenci üniversitenin bahçesine kurdukları çadırlarda kalmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Özge Erdoğan, hazırlığın ilk yılında yabancı dil yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin hem yurtta kalma haklarının hem de tüm burslarının ellerinden alındığını söyledi. Erdoğan, yurtta kalamayan ve bursları kesilen öğrencilerin büyük bir bölümünün memleketlerine dönmek zorunda kaldığını belirterek, bu olayın her yıl yaşandığını ama öğrencilerin artık dayanamayarak çadırlarda kalarak olayı protesto etmeye başladıklarını bildirdi.

  Erdoğan, "Bu yıl yaklaşık 190 kişi hazırlık sınıfı derslerine kayıt yaptırmış. Fakat sınıfta kalanların sayısı daha da fazla. Derslere kayıt yaptıran öğrenciler de ders saatlerinin yetersizliğinden yakınıyor. Bu sene hazırlık sınıfı öğrencileri bu soruna çözüm üretmek için bir araya geldiler. Bu uygulamayla eğitim haklarının ellerinden alındığını söyleyen öğrenciler varolan yurtlarını kapatan okulun bu politikasını değiştirmesini, öğrencilerin barınma sorununu çözmesini, ellerinden alınan burs haklarının geri verilmesini talep ediyorlar" dedi.

  SÜPERDORM’A GİDİN

  İngilizce yeterlilik sınavını geçemedikleri ya da yurtlarda yer olmadığı için yurtlarla ilişkileri kesilen öğrencilerin süperdorm denilen ve yıllık ücreti 6 bin dolar olan yurtlara yönlendirilmeye çalışıldığını savunan Erdoğan, maddi durumu buna uygun olamayan öğrencilerin ise zor durumda kaldığını ifade ederek, kimilerinin eve çıkabildiğini ancak parası olamayanların ortada kaldığını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı