GeriGündem Diktatörlüğe hayır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diktatörlüğe hayır

Diktatörlüğe hayır
refid:22070942 ilişkili resim dosyası

Hüsnü Mübarek’in Tahrir eylemleriyle devrildiği, Müslüman Kardeşler’in iktidara geldiği Mısır’da sular durulmuyor. Anayasa Mahkemesi yargıçlarının, yeni anayasa sürecini boykot etme kararı üzerine dün de dört gazete Cumhurbaşkanı Mursi’yi hedef alan ortak başlıkla çıktı: “Diktatörlüğe hayır!”

ARAP Baharı’yla devrilen Hüsnü Mübarek rejiminden sonra iktidara gelen Müslüman Kardeşler destekli hükümet, son haftalarda çıkan karışıklığı gidermekte zorlanıyor. Yeni rejimin sivil halk üzerindeki baskısı artarken, homurdanmalarla başlayıp protestoya dönüşen gösteriler, artık yeni bir isyanın eşiğinde olunduğunu gösteriyor. Anayasa Mahkemesi’nin pazar günü, önündeki tüm dosyaları rafa kaldırıp, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve hükümeti protesto amacıyla greve girmesi, gerilimi had safhaya çıkardı.

Mısır’ın dört etkili gazetesi dün ortak manşetle çıktı. Kahire’nin en çok konuşulan konusu haline gelen bu ortak manşette “Diktatörlüğe hayır!” ifadesi kullanıldı. El Vatan, El Tahrir, El Masri El Yum ve El-Vafd gazeteleri bununla da yetinmeyerek, hukukçuların grevine destek vermek amacıyla bugün gazete çıkarmayacaklarını duyurdu.

KEFENLİ PROTESTO

En ilginç protestoysa, devlet kanalında yayımlanan bir tartışma programında yaşandı. Programın kadın sunucusu Hala Fehmi, canlı yayın sırasında masasının altından bir kefen çıkartıp, “Bedeli ne olursa olsun herkes hakikati söylemeli ve kefenini kendi ellerinde tutmalı” dedi. Bu protestonun ardından yayın kesildi. Fehmi, kanalda çalışan birçok programcının, içerik nedeniyle yetkililerce tehdit edildiğini, protesto gerekçesinin de bu söyledi. Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı’nın, kendisini yayında “despot” ve “akıl hastası” olmakla suçlayan El Nahar adlı kanalın sunucularından Mahmut Saed hakkında avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

REFERANDUM OLACAK MI

Mısır’da kriz, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, kendi kararlarını anayasaya uygunluk yönünden bile sorgulanamayacak ölçüde mutlak kılan bir genelge yayımlamasından sonra başlamıştı. Tahrir’i dolduran kalabalıkların protestosunu gören Mursi daha sonra genelgenin kapsamını daralttı; ama bu, işe yaramadı. 236 maddelik yeni anayasa taslağında, Hüsnü Mübarek dönemindeki “Hukukun şeriatı temel aldığı” ifadesi korunurken, kadınlar ve dini azınlıklar konusunda kısıtlamalar olduğu öne sürülüyor. Anayasa Mahkemesi, bu yeni toplumsal sözleşmeyi yazan İslamcı ağırlıklı anayasa komisyonunun kanunlara aykırı olduğu şüphesiyle pazar günü toplanma kararı almış; bu toplantı, Müslüman Kardeşler ve Selefilerin protestosu nedeniyle gerçekleştirilememişti. Şimdi herkes, 15 Aralık’ta yapılması öngörülen referandumun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini merak ediyor. Yüksek Yargı Konseye bağlı yargıçlar, referandumu gözlemcilik yapmayı kabul ettiklerini dün beyan ederken, yargının bölünmüş olması sonuca gölge düşürebilir.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle