Gündem Haberleri

  Dianisos Şiir Ödülü, Özdemir İnce'ye

  Hürriyet Haber
  15.11.2009 - 15:35 | Son Güncelleme:

  1985 yılından bu yana süren, ve Ege'nin en uzun soluklu şiir etkinliği olan Salihli Şiir İkindileri'nin 42'ncisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında verilen Dianisos Şiir Ödülü'nün bu yılki sahibi ünlü şair Özdemir İnce oldu.

  Salihli Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen 42'nci Salihli Şiir İkindileri, usta ressam Bedri Karayağmurlar'ın resim sergisi ve piyanist Gülmira Ustalar'ın mini konseriyle başladı. Etkinliklerin 24 yıldır gelişerek sürdüğünü ve Salihli'nin dünyaya açılan kapısı haline geldiğini bildiren Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Uğur Okay, “Demokrasinin kesintiye uğradığı 1980'li yılların hemen başında özgürlükler yanında sanata yönelik de baskılar yaşandığı dönemde Salihli'nin önderlik ettiği sanatın, şiirin bir nebze de olsa soluk almasına olanak tanıyan bu etkinlikler, kötülüğün ve kabalığın soluksuz kalmasını sağlayacak kadar güçlü bir adım oldu. Biz de bu önemli mirası devraldık ve bu konudaki farkındalığımızı her yerde açıkça söyledik” dedi.

  Moderatörlüğünü şair Tuğrul Keskin'in üstlendiği etkinlikte şairler kendilerine ait şiirleri kürsüye çıkarak seslendirdi. Şair Yücel Kayıran, rahatsızlığından dolayı etkinliğe katlamayınca şair Onur Şendil konuk olarak dinleyicilere üç şiir okudu.

  Etkinlik sonunda Dianisos Şiir Ödülü'nün bu yıl büyük usta Özdemir İnce'ye verilmesi kararlaştırıldı. Ödül, Başkan Okay tarafından İnce’ye sunuldu. Ödül töreni sonunda şair ve yazarlar Teoman Önen, Ahmet Günbaş, Betül Tarıman, Celal Soycan, Çiğdem Sezer, Mazhar Alphan, Halim Yazıcı, Onur Şendil, Ahmet Ortman ve Zeynep Uzunbay, ressam Bedri Karayağmurlar, Önder Kızılkaya ve piyanist Gülmira Ustalar'a katılımlarından dolayı çiçek ve plaket verildi. Şairler daha sonra kitaplarını

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı