Gündem Haberleri

  DHKP/C davasında 3 tahliye

  Funda KESKİN/İSTANBUL, (DHA)
  06.02.2006 - 16:31 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL'daki NATO toplantıları öncesi 1 Nisan 2004’te terör örgütü DHKP/C’ye yönelik 5 ülkede eş zamanlı olarak yapılan operasyonlar sonucunda yakalanarak tutuklanan 3 sanık tahliye edildi.

  Duruşmada oğlu Şadi Naci Özpolat’ın tahliyesini isteyen avukat Halil Özpolat, “Ben kefilim, adresi belli müvekkilim kaçmaz” dedi.

  İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğu iddia edilen Şadi Naci Özpolat’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 19 sanık katıldı. Duruşmada söz alan Şadi Naci Özpolat, suçlamaları kabul etmeyerek “Çok açık bir operasyon yapıldı, medya kullanıldı, insanlar suçlu olarak lanse edildi” dedi.

  Dosyada hakkında ceza verilmesini gerektirecek kanıt bulunmadığını öne süren Özpolat, “Sedat Bucak tutuksuz yargılanıyor. Çatlı ile ölüm planlayan kişi tutuksuz yargılanırken biz devrimci olduğumuzu kabul ettiğimiz için tutuklu yargılanıyoruz” dedi.

  Şadi Naci Özpolat’ın avukatı ve aynı zamanda babası olan Halil Özpolat da savunmasında, “Sanıkların kaçma şüphesi yok, ayrıca tutuklanmalarını gerektirecek delil de yok. Dosyada ne simkart ne de cep telefonu var. Müvekkilimin tahliyesini istiyorum, kaçma süphesi yoktur, ben kendisine kefilim” dedi.
  Sanık avukatları ayrıca duruşma salonuna getirdikleri beyaz tahta üzerinde delillerini anlatarak savunma yaptı. Polisin aldığı yoğun güvenlik önlemlerine rağmen adliye önünde duruşmayı izlemeye gelen ve sloganlar atan ‘Haklar ve Özgürlükler Cephesi‘ üyesi grup ile polisler arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Grup ayrıca Özpolat ve arkadaşlarına destek veren basın açıklaması yaptı. Mahkeme heyeti Sakine Ögeyik, Perihan Demirkıran ve Zeliha Koyupınar’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı