Gündem Haberleri

  DHKP-C: Belçika ile anlaşmamız var

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Belçika'da DHKP-C adına faaliyetlerde bulunan ve Sabancı suikastı zanlılarından Fehriye Erdal ile birlikte tutuksuz yargılaması devam eden Musa Asaoğlu, ''Belçika İçişleri Bakanlığı ile güvene dayalı anlaşmaları olduğunu'' söyledi.

  Örgütün Brüksel'de ''enformasyon bürosu sözcüsü'' olarak tanıttığı Asaoğlu,  düzenlediği basın toplantısında, operasyonda 8 kişinin gözaltına alındığını, bunlar arasında tutuklandığı belirtilen şahsın kendisi olduğunu, daha sonra serbest bırakıldığını, bugün savcılığa giderek ifade vereceğini anlattı.
    
  ''Belçika İçişleri Bakanlığı ile güvene dayalı anlaşmamız var'' diyen Asaoğlu, Fehriye Erdal'ın ''bulunması gereken yerde olduğunu'', bu yeri kendilerinin belirlediklerini ve bakanlığın isteği üzerine ''güvenlik açısından değiştirdiklerini'' söyleyerek, ''Erdal bulunmasıgereken yerde olmasaydı, yasal olarak tekrar tutuklanması gerekirdi'' dedi.
     
  Fehriye Erdal konusunda çıkan haber ve iddiaların ''spekülasyon'' olduğunu ileri süren terörist Musa Asaoğlu, operasyonlar sırasında iki evin basıldığını, bunlardan birinin ''enformasyon bürosu'', diğerinin ise Mustafa Top isimli bir şahsın evi olduğunu, bu yerlerde  Erdal'ın bulunmadığını anlattı.
     
  BELÇİKA POLİSİNE SUÇLAMA
     
  Musa Asaoğlu,  ''enformasyon bürosu'' içinde, üst katta ''Halkın Sesi TV'' isimli bir kuruluşun internet üzerinden televizyon ve radyo yayınları yaptığını, bu kuruluşa gelen bir telefonun İtalyanlar tarafından tespit edildiğini, baskının da bu nedenle, İtalyanların talebiyle yapıldığını söyledi. Musa Asaoğlu, baskın sırasında polisin çok sert davrandığını ve çok fazla malzeme ile bilgisayar, cep telefonu ve belgeye el konulduğunu anlattı.
    
  Brüksel'deki adli yetkililer, AB'nin terör örgütleri listesinde bulunan DHKP-C ile İçişleri Bakanlığı arasında ''anlaşma'' olduğu ve ''enformasyon bürosu''nun ''resmi temsilcilik'' olarak çalıştığı iddiaları konusunda sessiz kalıyor.
    
  DHKP-C'nin Bahar Kimyongür adlı bir başka üyesi de Belçikalı gazetecilere, ''enformasyon bürosu'' binasına düzenlenen baskında kapının kırıldığını, polislerin çok sert davrandığını ve ''baskın nedenini anlamadıklarını'' söyledi.
    
  İstanbul saldırılarıyla DHKP-C arasında ilişki olduğu iddialarını ''skandal'' olarak nitelendiren Kimyongür, Avrupa'da hiçbir  eylem yapmadıklarını ileri sürdü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı