Gündem Haberleri

  DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? ÖSYM sonuç sorgulama

  Hürriyet Haber
  01.10.2017 - 18:39 | Son Güncelleme:

  DGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı milyonlarca üniversite öğrencisi tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde DGS tercih işlemleri tamamlanmış, adaylar gözlerini sonuçların açıklanacağı tarihe dikmişti. ÖSYM tarafından DGS tercih sonuçlarıyla ilgili bir açıklama geldi mi merak ediliyor. Peki, DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM sonuç sorgulama sayfası.

  DGS tercih sonuçları için Ön Lisans mezunlarının merakla beklediği tarih yaklaşıyor. Lisans eğitimi almak için katılım sağladıkları sınavın durumunu sorgulayan adaylar, DGS sonuçları bilgisini merakla bekliyor. Peki, ÖSYM DGS tercih sonuçları bilgisini ne zaman açıklanacak? İşte, merakla araştırılan tarih hakkında bazı bazı bilgiler

  Tercihlerini yapan adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden açıklanacak. Adaylar, sonuçlarını T.C Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.

  DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
   
  DGS 2017 sonuçları için ÖSYM'den henüz resmi bir tarih açıklaması gelmedi. Geçtiğimiz yıl 7 Ekim tarihinde sona eren tercihlerin ardından yerleştirme sonuçları 16 ekim tarihinde açıklanmıştı. 26 Eylül tarihinde sona eren DGS tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçlarının 5 Ekim tarihinde açıklanabileceği öngörülüyor.
   
  DGS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

  Yerleştirme işlemi, adayların 2017-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2017-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2017-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

  Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı