Gündem Haberleri

  DGS sonuçları açıklandı mı? ÖSYM tercih sonuçlarını ne zaman açıklar?

  Hürriyet Haber
  29.09.2017 - 13:20 | Son Güncelleme:

  DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından yapılacak olan değerlendirmenin ardından öğrencilerin erişimine açılacak. Girmiş oldukları sınavdan aldıkları puana göre tercih işlemlerini gerçekleştiren öğrenciler, Lisans alanında yapmış oldukları bölüm tercihlerinin sonuçlarını merak ediyor. Peki, DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, öğrencilerin merak ettiği konu ve süreç hakkında bazı detaylar

  DGS tercih sonuçları vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer alıyor. Ön Lisans eğitimlerini bölümleriyle alakalı Lisans eğitimlerine tamamlamak isteyen öğrenciler, DGS tercih sonuçları açıklamasına kilitlendi. Yaklaşık 300 bin öğrencinin beklediği sonuç açıklama sürecinin ardından, okullara kayıt işlemleri gerçekleşecek. Peki, DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  DGS sonuçları için ÖSYM'den henüz resmi bir tarih açıklaması gelmedi. Geçtiğimiz yıl 7 Ekim tarihinde sona eren tercihlerin ardından yerleştirme sonuçları 16 ekim tarihinde açıklanmıştı. Aynı zaman dilimi baz alınırsa, bu yıl 26 Eylül tarihinde sona eren DGS tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçlarının 5 Ekim tarihinde açıklanma beklenebilir.

  Tercihlerini yapan adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden açıklanacak. Adaylar, sonuçlarını T.C Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.

  DGS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

  Yerleştirme işlemi, adayların 2017-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2017-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2017-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

  Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 1 ay içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı