Gündem Haberleri

  DGS tercih robotu, 2015 DGS ek yerleştirmeler nasıl olacak? (DGS kayıt tarihleri)

  Hürriyet Haber
  12.08.2015 - 17:20 | Son Güncelleme:

  DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından puanlarını öğrenen öğrenciler şimdi de merakla DGS tercihlerine kilitlendi. Öğrenciler DGS ile kazandıkları üniversitelere kayıt yaptırmak için sabırsızlanıyor. DGS ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

  Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrendiler. DGS üniversite kayıt tarihleri ise geçen yıl 8-12 Eylül 2014 olarak belirlenmişti. Bu sene için kesin tarihler henüz açıklanmadı.

  YÖK, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ve Dikey Geçiş Sistemi (DGS) ile üniversitelere kayıt hakkı kazanıp kaydını yaptıramayan adayların bildirilen tarihlerde mesai bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmaları halinde kontenjana bakılmaksızın kayıtlarını yaptırabileceğini bu tarihten sonra başvuran adayların kayıt hakkını kaybedeceklerini bildirdi.


  2015 DGS KAYIT İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

  2015-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2014-2015 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.
  Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.


  2015 DGS EK YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?

  2015-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacak. Bu durumunda adaylar, 2015-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin İnternet sitesinden öğrenecekler. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonraki 3 gün içerisinde adayların yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek.

  Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (10,00 TL) alınır


  Dikey Geçiş (DGS) ile Kesin Kayıt için Gerekli Belgeler Nelerdir?


  1) Ön lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi aslı,

  2) Lise Diploması aslı veya Geçici Mezuniyet Belgesi aslı

  3) DGS sonuç belgesinin internet çıktısı,

  4) Nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün fotokopisi,

  5) Kan grubunu gösteren belgenin fotokopisi, (Ehliyetinde kan grubu yazanlar için ehliyet fotokopisi yeterlidir).

  6) 6 adet renkli vesikalık fotoğraf (Kılık kıyafet ile ilgili mevzuata uygun ve son altı ay içinde
  cebheden çektirilmiş 4,5x6 cm ebadında).

  7) Transkript (onaylı)

  8) Ders içerikleri (onaylı)

  9) Askerlik çağındaki öğrenci adaylarından; ilgili askerlik şubesinden alacakları tecilli olduklarını gösterir belge veya askerlik görevini yapmış olanlardan durumlarını belirten belge. (Bu belge 1989 yılı ve sonrası doğumlulardan istenmez)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı