GeriGündem DGM'den Sedat Peker'e de görevsizlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DGM'den Sedat Peker'e de görevsizlik

İstanbul 4 No'lu DGM, çete lideri Sedat Peker ile 12 adamının "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandığı dava dosyasını "Görevsizlik" kararı vererek, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderdi.

Yargılama aşamasında 24 Mayıs 1999 tarihinde mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı Müfit Büyükçolpan, sanıklardan Cüneyt Cebeci`nin ``Adam yaralamak``, ``Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak`` ve ``6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu`na muhalefet`` suçlarından 3 ile 5 yıl arasında, Ethem Altıntaş`ın da ``Cürüm işlemek amacıyla teşekküloluşturmak``, ``Gaspa teşebbüs`` ile ``6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu`na Muhalefet`` suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Sanık Bülent Hakan Kışla`nın, ``Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak`` ve ``6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu`na muhalefet`` suçunda 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenilen esas hakkındaki görüşte, Sedat Peker`in de ``Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekkülün yöneticisi olmak`` suçundan TCK`nın 313/2. ve 4. maddeleri gereği 4.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Mütalaada, diğer sanıklar Atilla Yıldırım, Gürsel Mahir Yıldırım, Mecnun Otyakmaz, Kenan Can, Mehmet Ali Çiçek, Olgun Aydın, Uğur Akyürek, Hüseyin Kırcıoğlu, Mehmet Tunç Bozkurt`un da TCK`nın 313/2. maddesi gereği ``Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekküle üye olmak`` suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları öngörülmüştü.

Gıyabi tutuklu olarak aranırken Bulgaristan`dan 18 Ağustos 1998 tarihinde yurda dönerek polise teslim olan Sedat Peker, aynı günkü duruşmada 8 ay 29 gün süren tutukluluğunun ardından tahliye edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle