Gündem Haberleri

  DGM yasası yürürlükte

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarını DGM`lerin görev kapsamından çıkaran 4723 sayılı "Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kuruluş Ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 18.11.1992 Tarihli Ve 3842 Sayılı Kanun İle Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Resmi Gazete`nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

  Yasa, DGM`lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, CezaMuhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu`nda değişiklikler yapıyor.

  TCK`nın 313. ve 314. maddelerinde tanımlanan ``Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak`` ve bu teşekküllere mensup kişilere ``yardım etmek`` suçları, DGM`lerin görev alanından çıktı. Bu tür suçlara ağır ceza mahkemeleri bakacak.

  DGM kapsamına giren suçlarda da CMUK`un 104. maddesindeki tutuklamaya ilişkin şartlar aranacak.

  Çıkar amaçlı suç örgütüne ilişkin tanımda yer alan ``zor veya tehdit`` kullanılması ifadesi ``tehdit, baskı, cebir veya şiddet`` olarak, ``şüpheler ve şüphe`` tanımları ``belirtiler`` şeklinde değişti.

  Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu`nun 11. maddesini dedeğiştiren yasaya göre, birden fazla DGM bulunan yargı çevrelerinde sadece 1 No`lu DGM`ler değil diğer DGM`ler de bu suçlara ilişkin davalara bakacak.

  TCK`nın 313 ve 314. maddeleri kapsamına giren fiillerle ilgili olarak DGM Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, bulundukları aşamada soruşturmaya devam edilmek ve gereği yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilecek.

  DGM`lerde görülen dava dosyaları, bulundukları aşamada yargılamaya devam etmek ve sonuçlandırılmak üzere ağır ceza mahkemelerine devredilecek.

  Temyiz incelemesi için Yargıtay`da bulunan dava dosyaları ise  karara bağlandıktan sonra yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihte davaya bakmaya yetkili DGM`nin bulunduğu yerin yargı çevresindeki ağır ceza mahkemesine verilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı