Gündem Haberleri

  DGM yasası aynen iade

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 08:58 | Son Güncelleme:

  Bankaların içinin boşaltılması iddiasıyla yargılanan banka sahip ve yöneticilerinin DGM yerine Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanmalarını öngören yasa tasarısı dün akşam TBMM'de aynen kabul edildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iki hafta önce ‘‘Devlete ve yargıya olan güveni sarsar’’ gerekçesiyle en önemli bölümlerini veto ettiği yasa tasarısı, bütçe görüşmelerinin arasına alınarak dün gece görüşülerek oylandı. Tasarı aynen kabul edildiği için ikinci kez Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. İkinci kez gönderildiği için yasayı onaylamak zorunda olan Sezer, ancak iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek.

  Yasa şu hükümleri içeriyor:

  TCK'nın çete suçunu düzenleyen 313 ve 314. maddelerine göre açılan davalara artık DGM'ler yerine Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak. Sanıklar CMUK ile getirilen kolaylıklardan yararlanabilecekler.

  4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'ndaki bazı tanımlar değiştirildi. Yasadaki, 'zor veya tehdit'' ibaresi 'tehdit, baskı, cebir veya şiddet' olarak değiştiriliyor. Aynı tanımda yer alan, ‘‘veya kişileri kendilerine tabi kılmaya zorlamak veya mensupları arasında her ne suretle olursa olsun açık veya gizli işbirliği yapmak’’ ibaresi de, yasa metninden çıkartıldı. Yasadaki, 'şüpheler ve şüphe' kelimeleri de 'belirtiler' şeklinde değiştirildi.

  Bu değişiklikle ‘‘Çıkar amaçlı suç örgütü’’nün tanımı yeniden yapıldı. Bazı kıstaslar getirilerek, 4422 sayılı yasanın alanı daraltıldı. Bu yasaya göre yargılanacakların davasına DGM'ler bakacak. Ancak yasa kapsamına giren suç oranı azaltıldığından DGM'lerin yükü de hafifleyecek.

  TCK'nın 313 ve 314'üncü madde kapsamına giren filllerle ilgili olarak, DGM savcıları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, yetkili cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilecek. Temyiz için Yargıtay'da bulunan dava dosyaları ise DGM yerine karara bağlandıktan sonra ilgili mahkemelere gönderilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı