Gündem Haberleri

  Devrik liderin ölümü incelenecek

  Hürriyet Planet
  21.10.2011 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Libya’daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için bu yıl başlarında bir panel kuran Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, devrik lider Muammer Kaddafi’nin ölümünü incelemek istediklerini belirtti.

  Konsey yetkilisi Rupert Colville, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin ilk başkanı olan Kanadalı yargıç Philippe Kirsch’ün üyesi olduğu panelin, ulusal veya uluslararası alanda bir soruşturma talebinde bulunması için henüz erken olduğunu ifade etti.

   

  Colville, “Bir inceleme yapılması gerektiğine inanıyoruz… Kaddafi bir çeşit kavga esnasında mı öldü yoksa yakalandıktan sonra infaz mı edildi anlayabilmek için daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” dedi.

   

  Cenevre’de konuşan Colville, “Cep telefonuyla çekilen ve Kaddafi’nin önce canlı, sonra ölü olduğu görüntüler çok rahatsız edici” ifadesini kullandı.

   

  BELGELER İNCELENECEK

  Ulusal Geçiş Konseyi’nin (UGK) üst düzey yetkilisi Muhammed Sayeh, Hollanda merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden yetkililerin gelerek “belgeleri inceleyeceğini” açıkladı.

   

  Sayeh, Kaddafi’nin cesedinin halen Misrata’da olduğunu söyledi ve İslami kurallara uygun olarak gömüleceğini, cenazenin halka açık olmayacağını açıkladı.

   

  Mahkeme ise Kaddafi’nin ölümü hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmazken, yargıçların, Kaddafi’nin ölümünün doğrulanması için DNA örnekleri gibi bilgilere ihtiyaç duyabileceği belirtildi.

   

  Kaddafi, oğlu Seyfülislam ve Kaddafi’nin eski istihbarat şefi Abdullah el Senussi, Şubat ayında patlak veren isyan hareketi boyunca sivillere karşı insanlık suçu işlemekle suçlanıyordu.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı