Gündem Haberleri

  Devletten yoksula 144 trilyonluk yardım

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 16:21 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Hasan Gemici, kış şartları, Ramazan ayı ve yaklaşan bayram dolayısıyla 144 trilyon liralık bir kaynak ayrıldığını, bunun 2 ay içinde ihtiyaçlı vatandaşlara dağıtılmasının planlandığını bildirdi.

  Bakan Gemici, TBMM Genel Kurulu`nda, SP Elazığ Milletvekili Ahmet Cemil Tunç`un gündemdışı konuşmasını yanıtlarken, 2000 yılı içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu`ndan 5.9 milyon insana 360 trilyon lira tutarında yardım yapıldığını açıkladı. Gemici, gıda, eğitim, yakacak yardımı şeklinde doğal afetlerden etkilenenlere ve özürlülere yapılan yardımların, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle artırılarak devam ettirildiğini söyledi.

  Gemici, geçen yıl 221 bin 700 öğrenciye karşılıksız burs verildiğini de hatırlatarak, bu yıl da karşılıksız burs için başvuruların alındığını, değerlendirmelerin devam ettiğini söyledi.

  Gemici, ``Tutunacak dalım kalmadı`` diyen her aileye Fon`dan yardım yapıldığını da belirterek, sel felaketinden etkilenen bölgelerede yardım gönderildiğini bildirdi. Gemici, Rize`ye 256 milyar lira, İzmir`e 200 milyar lira gönderildiğini anlattı.

  SP Elazığ Milletvekili Ahmet Cemil Tunç da vatandaşların dağıtılan yardımları alabilmek için oluşturdukları görüntünün içler acısı olduğunu belirterek, Ramazan dolayısıyla fakirliğin daha belirgin görülmeye başlandığını söyledi. Tunç, ``irtica paranoyası nedeniyle hayır kurumlarının, vakıfların vatandaşlara yardım konusundaki hizmetlerinin engellenmeye çalışıldığını`` savundu ve bu durumu eleştirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı