GeriGündem Devletin zirvesinden laiklik mesajları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devletin zirvesinden laiklik mesajları

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan laikliğin anayasaya girişinin 68'inci yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel felsefesinin batılı evrensel değerlerle bütünleşmek biçiminde benimsendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Sezer, Türk ulusunu demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle buluşturan Atatürk önderliğindeki Cumhuriyet yönetiminin, köklü değişim sürecinin temeline, evrensel değerlerin en önemlisi olan laiklik ilkesini yerleştirdiğini dile getirdi.

LAİKLİK YAŞAM BİÇİMİ

Laikliğin, yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması değil, yurttaş olmaktan ulus olmaya kadar, duygu ve düşüncede, yönetim ve yaşamda çağdaş tutum, bilimsel yöntem ve akılcı yaklaşımı öngören bir dünya görüşü ve yaşam biçimini benimsemek olduğuna işaret eden Sezer, laik sistemde, devlet yönetiminin, siyasal, toplumsal, hukuksal, ekonomik tüm alanlar, bilimsel bulgularla, çağdaş uygarlığın verilerine ve gereksinmelerine göre düzenlendiğini ve uygulandığını vurguladı. Sezer, laiklik ilkesinin evrensel anlamının, bir yaşam biçimi olmasında yattığını dile getirdi.

İNANÇ BİREYİN VİCDANI İLE İLGİLİ

Cumhurbaşkanı Sezer, inancın bireyin vicdanı, iç dünyasıyla ilgili olduğunu belirtirken, "Laik birey, inanç dünyası ile günlük yaşamını birbirinden ayıran, inancının dünya yaşamını etkilemesine izin vermeyen bireydir. İnanç dünyası ile ilgili uygulamalar, bireyin vicdanındaki kutsal yerinde kalmalıdır" dedi. Sezer, bireyin yurttaş olarak yaşamının ise, bireyin tüm dış dünyası ile ilgili olduğunu kaydederken, "Vicdanlarda yaşayan inanç, korku ve çıkar hesabından kurtularak sevgiye dönüşür ve yücelir" diye konuştu.

LAİKLİK DEMOKRATİKLEŞMENİN ARACI

“Laiklik” ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TBMM Başkanı Bülent Arınç, laikliğin, çatışmanın ve kamplaşmanın bir aracı değil, özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

“Laiklik” ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Arınç, Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişiyle, farklılık gözetmeksizin ister Hıristiyan, ister Musevi, isterse Müslüman olsun toplumdaki dini inançların anayasal teminat altına alındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Anayasamıza göre hiçbir kimse dini inancını ve düşüncesini açıklamaya, dini törenlere ve ibadetlere katılmaya zorlanamaz, dini inancından ve düşüncesinden dolayı kınanamaz. Bu nedenle laiklik Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez ilkeleri arasındadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez ilkesi olan laikliği, çatışmanın ve kamplaşmanın bir aracı değil, özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, 'Laiklik' ilkesinin Anayasamıza girişinin yıldönümünü kutluyorum.”

ERDOĞAN: "TOPLUMSAL BARIŞIN ÖNEMLİ BİR UNSURU"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, laiklik ilkesinin kabulünün cumhuriyetin yeni temeller üzerinde yükselişinin dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, din ve vicdan hürriyetinin teminatı olan laikliğin, aynı zamanda toplumsal barışın sağlanmasında da önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Erdoğan, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girişinin 68. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başbakan Erdoğan'ın mesajı şöyle:

“Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın değişmez niteliklerinden biri olarak 68 yıl önce kabul edilmiştir.

Laiklik ilkesinin kabulü cumhuriyetimizin yeni temeller üzerinde yükselişinin dönüm noktalarından biridir. Din ve vicdan hürriyetinin teminatı olan laiklik, aynı zamanda toplumsal barışın sağlanmasında da önemli bir unsur olmuştur.

Devletimiz ve milletimiz, cumhuriyetimizin temel değerlerine sahip çıkarak, temel hak ve hürriyetlerin garanti altına alındığı, tüm kurumlarıyla işleyen bir demokrasi ortamında yaşama inancı ve kararlılığını sürdürmektedir.

Bu düşüncelerle laikliğin Anayasamızda değişmez bir nitelik olarak kabul edilişinin 68. yıldönümünü kutlar, tüm vatandaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunarım.”
"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle