Gündem Haberleri

  Devletin müfettişi ‘çeteci’ çıktı

  Reşit ÇAĞLIYANGİL/ İZMİR, (DHA)
  12.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  25 yıllık başmüfettişin, devleti soyan çeteye, para ve pahalı hediyeler karşılığı, önceden bilgi verip yönlendirdiği belirlendi.

  İzmir'de gerçekleştirilen ‘‘Beyaz Önlük Operasyonu’’ kapsamında 5 ay önce tutuklanan 17 sanık arasında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Başmüfettişi Hüsamettin Örnek'in (50), devleti soyan çeteye önceden bilgi verip yönlendirdiği ortaya çıktı. Bunun karşılığı olarak 2.5 milyar liralık alışveriş, 2 milyar liralık tatil faturaları ödenen ve bir çok kez banka hesabına para yatırılan Başmüfettiş Örnek, ifadesinde, ‘‘Bu hediyeleri sosyal ilişkiler kapsamında kabul ettim’’ dedi.

  Trilyonluk vurgun

  ‘‘Beyaz Önlük Operasyonu’’nda, DUSAŞ Özel Tıp Merkezi'nin anlaşmalı olduğu SSK'yı, sahte faturalarla, çok sayıda tetkik ve röntgen çekimi yapılmış gibi gösterip 10 trilyon 261 milyar lira dolandırdığı ortaya çıkarıldı. İddiaya göre Hüsamettin Örnek, yapılacak operasyonu önceden öğrenip DUSAŞ'ın sahibi İbrahim Dumlu'ya haber verdi ve karşılığında rüşvet aldı. Bunun karşılığında da Örnek, DUSAŞ'ın Ankara'daki gözü-kulağı oldu. DUSAŞ'a yönelik başlayan soruşturmayı Dumlu'ya bildirip, ne yapması gerektiğini anlatan Örnek, gelecek müfettişleri tanıdığını, yardımcı olacağını söyledi.

  6 yıl hapsi isteniyor

  Hakkındaki bu suçlamaları reddeden Hüsamettin Örnek, Dumlu'yu tanıdığını, para ve hediyeleri sosyal ilişkiler çerçevesinde değerlendirip aldığını iddia etti. 'Beyaz Önlük Çetesi' davasında halen 17'si tutuklu 19 sanık adalete hesap veriyor. Sanıklar arasında bulunan Hüsamettin Örnek hakkında 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Kendine elbise eşine parfüm

  SORUŞTURMA kapsamındaki bilgilere göre Ankara'da bulunan Başmüfettiş Hüsamettin Örnek, geçen şubat ayında bir soruşturma için İzmir'e geldi. Örnek, daha önceden yolsuzluklarını duyduğu DUSAŞ Özel Tıp Merkezi'ne giderek, bakanlıkça kendisine verilen bir görev olmamasına rağmen inceleme başlattı. Birkaç gün Tıp Merkezi'nde terör estiren, Örnek, iddiaya göre DUSAŞ'ın sahibi İbrahim Dumlu'yla görüştükten sonra tavır değiştirdi.

  Para ve tatil

  Başmüfettiş Örnek, görüşmenin ardından önce Beymen mağazasına götürülerek kendisine ve oğluna 2.5 milyar liralık kıyafet, eşine pahalı parfüm alındı. Ayrıca pahalı bir deri çanta ile Örnek'in oğluna alınan fotoğraf makinesinin bedelini de DUSAŞ ödedi. Bu arada Başmüfettiş Örnek'in oğlu adına Ankara'da açılmış banka hesabına çeşitli tarihlerde para da yatırıldı. Yine Örnek ve ailesinin Kurban Bayramı tatilini geçirdiği Bolu Kartalkaya'daki Doruk Otel'in 2 milyar lira tutan hesabı ve uçak biletleri de DUSAŞ tarafından ödendi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı