Gündem Haberleri

  Devleti 10 milyon TL zarara uğratan çeteye darbe

  Hüseyin TÜCCAR- Selahattin BUDAKOĞLU/BURSA, (DHA)
  14.05.2010 - 15:29 | Son Güncelleme:

  BURSA’da düzenlenen operasyonda ‘nitelikli dolandırıcılık, silahla tehdit, sahte belge kullanarak vergi kaçakçılığı ve sahte fatura basmak’ olaylarına karıştığı öne sürülen aralarında bir posta dağıtıcısının da bulunduğu 11 kişi jandarma tarafından gözaltına alındı.

  5 ayrı paravan şirket üzerinden naylon fatura yoluyla devleti 10 milyon TL zarara uğrattıkları iddia edilen şüphelilerin, Vergi Dairesinin otomasyon sistemine (VEDOP) girerek, ihalelere girmek isteyen firma ve şahısların vergi borçlarını sildikleri de ortaya çıktı.

  Bursa İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri merkez Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ve Gemlik ilçelerinde faaliyet gösteren büfe, lokanta ve gıda toptancılığı yapan iş yerlerini dolandırdıkları iddia edilen kişileri takibe aldı. İşletme sahiplerinin yerel gazetelere verdikleri ‘Devren satılık’ ilanını takip eden zanlıların, ilan verilen iş yerine giderek, burayı devralmak istediklerini söyleyerek senet imzalayıp güven sağladıkları belirlendi. İşletme sahiplerinden birkaç gün deneme süresi istedikleri ve bu sürede satın aldıkları malların paralarını ödemeyip iş yerlerindeki malzemeler ile ortadan kayboldukları tespit edildi. 7 ay süren teknik takibin ardından Jandarma ekipleri 20 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

  EVLERİNDE ÇOK SAYIDA SUÇ DELİLİ

  Yapılan baskınlarda Mehmet Demirtaş (38), Erol Güler (30), Güray Demirkazık (29), Mehmet Deli (34), Sebahattin Kaçmaz (33), Oğuzhan Özdemir (27), Alparslan Karakum (32), Kamil Aksoy (36), Levent Ergezer (39), Lütfü Akyıldız (31) ile PTT’de posta dağıtıcısı olarak çalışan Zekeriya Bozkurt (38) Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 7 bilgisayar kasası, 3 dizüstü bilgisayar, renkli yazıcı, faks, çeşitli bilgisayar parçaları, değişik firmalar adına düzenlenmiş 38 kaşe, çok sayıda tabanca ve kurusıkı fişeği, fatura koçanları, jop, kelepçe, 4 vergi levhası, 9 çek yaprağı ile 5 tapu ele geçirildi.

  DİNLENMEYE KARŞI SMS

  Operasyon kapsamında mağdur olan 15 kişi jandarmaya ifade verirken, çetenin piyasaya sürdüğü yaklaşık 10 milyon TL’lik faturanın Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı vergi denetmenleri tarafından incelenmeye alındığı öğrenildi. Zanlıların ev ve iş yerlerinden ele geçirilen deliller içerisinde sahte lise diplomaları, aslına uygun olarak SGK ve Vergi Dairesi ‘borcu yoktur’ evrakları da incelemeye alınırken bunların kimler tarafından kullanıldığı belirlenmeye çalışılıyor. Takip edilme ihtimali üzerine temkinli davranan çete üyelerinin, kendi aralarında telefonla konuşmadıkları mesaj çekerek haberleştikleri tespit edildi.

  Vergi Dairesinin otomasyon sistemine girerek, ihalelere girmek isteyen firma ve şahısların vergi borçlarını sildikleri ortaya çıkan şüpheliler, sorgulamalarından sonra, ‘Nitelikli dolandırıcılık, silahlı tehdit, sahte belge kullanarak vergi kaçakçılığı yapmak’ suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilecekler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı