Gündem Haberleri

  Devlet yurdunda tanışıp evlendiler

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İki gencin hüzün, sevgi ve umut dolu hikayesi mutlu noktalandı

  Güler ve İlkay, çok küçük yaşlarda anne babasız kalmış, devletin yetiştirme yurtlarında yetişmiş iki genç. Bu iki gencin yaşam çizgisi, bir gün kesişti ve evlenmeye karar verdiler. Onlar artık yalnız değiller...

  1981 yılında dünyaya geldiğinde anne ve babası, ona ‘‘Güler’’ dedi. Fakat 4 yaşındayken annesini, 14 yaşındayken de babasını kaybetti, komşuları onu yetiştirme yurduna verdi. Çocukca sevinçleri oldu ama Güler, düne kadar hiç gülemedi.

  27 yaşındaki İlkay'ın ise imam nikahlı anne ve babası, daha çocuklarının doğumla birlikte ayrılık kararı aldı. İlkay'ın tüm yaşamı devlet yetiştirme yurtlarında geçti. Bir başka deyişle o da hiç doya doya gülemedi, ta ki Güler'i tanıyıncaya kadar.

  İki genç de devlet yurtlarında yetişti, baba olarak yurt müdürlerini, anne olarak öğretmenlerini bildiler. Bu iki genç, dün gün telli duvaklı, davullu zurnalı güzel bir düğünle dünya evine girdiler. Gelin tarafının ailesi, Atatürk Yetiştirme Yurdu'ndaki görevli ve çocuklardan oluşuyordu; damat tarafının ailesi ise Göztepe Huzurevi'nin sevinç gözyaşları döken sakinleriydi.

  Fatih Evlendirme Dairesi'nde telli duvaklı gelin olan Güler ile tören boyunca gözyaşlarını tutamayan damat İlkay'ın kader çizgileri, 5 yıl önce Bahçelievler'deki Kız Yetiştirme Yurdu'nda kesişti. O gün, yuvada ve yetiştirme yurdunda kalan çocuklar Azerbaycan Sirki'ne götürüleckti. Görevli olarak otobüste bulunan İlkay ile yurtta ilk günlerini yaşayan Güler, ilk kez karşılaştılar.

  DAMADIN GÖZ YAŞLARI

  Ardından İlkay askere, Bosna'ya gitti, dönüşte Göztepe Huzurevi'nde göreve başladı. Ama Güler'le ilişkileri 5 yıl boyunca, telefonlarla, mektuplarla, kaçamak buluşmalarla sürdü gitti. Gençler, evlenmeye karar verdiklerini geçen yıl yurt müdürlerine bildirdiler. Damadın ‘‘babası’’ Göztepe Huzurevi Müdürü Sedat Özkan, Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu Müdürü Galip Yolcuoğlu'udan Güler'i istedi. 5 gün sonra da nişan yüzükleri takıldı. Gençlerin nikah tanıklığını ise İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Saygı ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Hasan Eroğlu yaptı. Çift, nikah töreninde sık sık birbirlerine sarılırken damat gözyaşlarına engel olamıyordu. Güler, ‘‘Anne ve babalar çocuklarını terk etmesin, kötü ve mutlu günlerinde yanlarında olsun. Çocuklar, yurtlarda değil, evlerinde büyüsün. Biz hep çocuklarımızın yanında olacağız’’ diyerek duygularını dile getiriyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı