Gündem Haberleri

  'Devlet sözü GAP bu kez bitecek'

  Hürriyet Haber
  26.05.2008 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker, yıllardan beri heyecanla duyurulan nice paketlere rağmen bir türlü bitirilemeyen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili bu kez devlet sözü verdi:

  ‘Söz veriyorum, bu paket bu kez bitirilecek. Bu sayede bölgede 12 milyar dolar harcanarak 2012’ye dek 4 milyon kişiye iş sağlanacak. Refah seviyesi 5 kat artacak, böylece bölge makus talihinden kurtulacak. Bu bölgenin bir insanı olarak bizzat bunun takipçisi olacağım’

   

  Güneydoğu’nun kaderinde anahtar rol oynayacak ve detayları yarın Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak GAP eylem planı öncesinde, Tarım ve Köy işleri Bakanı Eker hurriyet.com.tr’ye konuştu.

   

  Bugüne dek sulama hedefinin sadece yüzde 15’i, enerji hedefinin de yüzde 77’sinin gerçekleştirilebildiğini belirten Mehdi Eker, 2012 sonuna dek bu hedeflerin yüzde 100’e getirileceğini kaydetti.

   

  Aynı zamanda GAP Yüksek Kurulu üyesi olarak Eylem Planı’nın da mimarlarından olan Bakan Eker, 4 ana noktanın hedeflendiğini belirterek şunları söyledi:    

   

  Metehan DEMİR YAZIYOR

  Birincisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin, 1989’da başlattığı GAP projesinin üstünden 20 sene geçti. 90’lar kayıp yıllar oldu. 2000’lerin başında da ekonomik krizler bu projeye ağır darbeler vurdu. Biz şimdi devletin bu hayati olan ama yarım kalan işini bitiriyoruz. Bittiğinde Türkiye’nin ekonomi potansiyeli ve tarımsal üretim kabiliyeti değişecek.   

   

  İkincisi, yatırımlar devreye girdiğinde hububat ve endüstriyel bitkiler olarak da en az 3 katlık bir artış olacak.

   

  Üçüncüsü, Güneydoğu illerinin sosyo-ekonomik sıkıntıları var. İşsizlik çok büyük sorun. Ancak, start verilecek paketle, inşaattan tarımsal üretime dek oluşacak alanlarda önemli ölçüde iş alanları açılacak.

   

  Dördüncü nokta ise, bu bölgedeki illerin kalkınması anlamına geliyor. Yani, bir bakıma bu iller sadece Türkiye’de değil bölgenin lokomotifleri olacaklar. Ortadoğu’nun beslendiği bir merkez haline gelecekler. ‘

   

  İŞTE MERAKLA BEKLENEN PROJE 

   

  Alınan bilgiye göre, 2012’de bitecek GAP Eylem Planı içinde, 1.9 milyon hektara dek sulama alanlarını genişletmek, baraj sayılarını arttırmak, eksik olanları tamamlamak, ayrıca bölgede özellikle Suriye sınırındaki mayınlı arazileri tamamen temizleyerek tarıma kazandırmak da var. Organik tarım da hedefler arasında bulunuyor. Bölgenin turizme açılması hedefleniyor.

  Dünyanın en büyük kalkınma projeleri arasında gösterilen GAP 9 ili kapsıyor. Bugüne dek, 23 milyar YTL harcandı. 15 baraj, 9 santral yapılan, hedefin 22 baraj, 19 santral olduğu projede,hayati öncelikte enerji yer alıyor. Silvan ve Cizre barajlarının bitirilmesi ile toplam 400 mw kurulu güç olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı