GeriGündem Devlet, Sıdıka’yı ‘koca evinde’ mi koruyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet, Sıdıka’yı ‘koca evinde’ mi koruyacak

Kocasından şiddet görerek kulağı kesilen, alın derisi yüzülen Sıdıka P.’nin şikâyetini geri alması Bakan Kavaf’ı da şüphelendirdi.

Alınacak önlemse ‘koca evi’nin uzmanlarca takip edilmesi. Peki yeterli mi?

KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, sığınma evinden yüzü ve kulağını kesen kocasının yanına dönen Sıdıka P.’nin gerekçelerinden ikna olmadı. Kavaf “koca evinin” sosyal uzmanlarca sürekli takibe alınmasını istedi.

Van’ın Bahçesaray İlçesi Kapıköy’de yaşayan Sıdıka P., yaz aylarında maruz kaldığı şiddetin ardından hastanede uzun süre tedavi görmüş ve çocuklarıyla birlikte sığınma evine yerleştirilmişti. Tutuksuz yargılanan kocası Faruk P.’ye de 6 ay süreyle Sıdıka P.’ye yaklaşmama cezası verilmişti. Ancak Van’ın Saray İlçesi Asliye Ceza Mahkemesi, 25 Kasım’da Sıdıka P.’nin yaptığı başvuruyu kabul edip genç kadını evine gönderdi. Sıdıka P.’nin 26 Kasım’da verdiği dilekçede, “Eşimle olan sorunlardan dolayı kuruluşunuza getirildim. Eşimle sorunlarımı hallettim. Eşime dönmek istiyorum. Eşimin bundan sonra bana vurmayacağına ikna oldum. Çocuklarıma da şiddet uygulamıyor. Babamın evine gitmek istemiyorum. Eğer babamın evine gidersem beni zorla başkasıyla evlendirirler. Çocuklarımla kocamın evine gitmek istiyorum. Herhangi bir tehlike yoktur” dedi ve koca evine döndü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle