Gündem Haberleri

  Devlet imhadan vazgeçerse PKK da silahlarını bırakır

  Okan KONURALP / ANKARA
  20.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İMRALI’da tutuklu bulunan PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın 15 Ağustos’ta açıklayacağı "Kürt sorununun çözümünde yol haritası" başlıklı görüşlerinin yeni detayları ortaya çıkmaya başladı. Hürriyet’in, PKK ve DTP çevrelerinden edindiği bilgiye göre Öcalan’ın en önemli tavsiyelerinden biri Kürt sorununun çözümünün silahtan arındırılmasıyla ilgili olacak.

  Silahlar bırakma şartı

  Öcalan, "Devlet, Kürt sorununun çözümünde karşılıklı olarak hangi adımlar atılırsa atılsın; ne olursa olsun ’Ben yine de PKK’yı yok edeceğim, imha edeceğim’ demekten vazgeçerse, PKK silah bırakır. PKK’nın silah bırakması için öncelikli olarak devletin ’Ne koşulda olursa olsun imha’ niyetinden tamamen vazgeçtiğini göstermesi gerekir" diyecek. Abdullah Öcalan’ın diğer önerileri şöyle olacak:

  Kürtlere özerk alan

  Tek devlet, tek bayrak yaklaşımına yönelik bir itirazım yok. Ancak ulus devlet çatısı altında Kürt illerinin yönetim modeli değişmeli. Yönetimlerinin Kürtler tarafından belirlendiği özerk alanlar oluşmalı. Kürtlerin siyasi aktör ve organlarının kendilerini ifade etmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Kürtlerin kendilerini siyasi alandaki ifade özgürlükleri kısıtlanmamalı. Kürtlere yönelik ’kültürel soykırım’ uygulandığı kabul edilmeli. Kürtlerin tüm kültürel hakları eksiksiz olarak verilmeli.

  Sözcüyüm, önümü açın

  Cumhuriyetin demokratikleşmesinin önündeki tüm engeller Kürtlerin temsilcilerinin de olacağı bir çalışma ortaklığının sonunda vakit geçirilmeden kaldırılmalı. 1921 Anayasası’nı temel alan demokratik bir Anayasa hazırlanmalı. Çözüm sürecinin hızlanması için önümdeki tüm iletişim kanallarının açılmalı. Tarafları çözüm konusunda bir araya getirecek tüm oluşumlara katkı yapmam sağlanmalı. Kürtlerin sözcüsü olduğum kabul edilmeli.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı