Gündem Haberleri

  Devlet gerekeni yaptı

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uludere’de 35 kişinin hayatını kaybettiği bombalama olayını, “Yüzde 1 bile ihtimal olsa, sınırlarımızdan kanun dışı yollardan girenlerin bir tek Mehmetçiğe, bir tek vatandaşımıza zarar vereceği hesap ediliyorsa, devlet derhal gereğini yapmalıdır ve bu son olayda da yapmıştır” diye yorumladı.

  Bahçeli, grup toplantısında şöyle konuştu:

  Arkasındaki sis netleşti

  TSK’ya gelen istihbarat bilgileri neticesinde Uludere sınır bölgesi ateş altına alınmıştır. Yapılan cenaze törenlerinin PKK şovuna çevrilmesi, örgüt paçavralarının tabutların üzerine serilmesi, olayın arkasındaki sisli yanları da kısmen netleştirmiştir. Kaymakama kalkan kanlı elleri toplum psikolojisi olarak masumlaştıran, ama sıra Uludere’ye gelince özür bekleyen maksatlı zihniyetleri aziz milletimiz hayret ve kızgınlıkla takip etmiştir. MHP’nin yaşanan bu hadiseden yola çıkarak süreci ve gelişmeleri genel olarak yorumlamak ve bundan sonra yaşanması muhtemel olayları önlemek için tespitleri ve önerileri şunlardan ibaret olacaktır:

  ABD’ye rağmen Kandil

  1- Artık Türkiye’de hiçkimsenin Irak’ın kuzeyinden kaynaklı bir terör tehdidinin bulunmadığını söyleme imkânı kalmamıştır. Barzani ve Talabani PKK’nın yanında ve himaye edenleridir.

  2- Bugün artık Irak’tan Türkiye’ye düşmanca saldırıların arkasında küresel projelerin olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Bu projeler Başbakan’ın taşeronluğu ile okyanus ötesinden yönetilmektedir. PKK’nın arkasında küresel projeler vardır ve ABD kendisinin Taliban’a, El Kaide’ye yaptığını, Türkiye’nin PKK’ya yapmasına rıza göstermemektedir. ABD’ye rağmen veya ABD’yi ikna ederek Kandil’e girilmesi mutlak şarttır.

  Alet edilmişlerdir

  3- Teröristlerin yaygın olarak kullandığı güzergâhların, kaçakçılık faaliyeti içinde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Militan sızmalarının, terörle mücadelenin yoğunlaştığı dönemde, buraları ne maksatla kullanacak olurlarsa olsunlar, bu riski göze alanlar, terör örgütüyle veya güvenlik güçleriyle karşılaşmayı göze almış olmalıdırlar. Teröristlerin geçiş güzergâhında kaçakçılıkla meşgul olanlar ya PKK provokasyonlarına, istihbarat yanıltmalarına alet edileceklerdir ve bu şekilde canlı hedef haline getirilerek isyan provalarına mazeret oluşturacaklardır ya da kaçakçılıkla hayatlarını sarp kayalıklarda heba edeceklerdir. TSK’nın harekât yaptığı alan teröristlerin sürekli sızıp kanlı eylemlerini yaptığı tehdit bölgesidir. Ölenler bu kadar büyük bir grup halinde PKK’nın etkin olduğu alanda güven içinde kaçakçılık yapıyorlarsa, bunlar kendilerine dokunulmayacağını ihsas eden ya bir garanti almışlar ya da terör örgütünün yeni bir oyunu dahilinde tuzağa çekilip öldürülme ihtimaliyle yüz yüze bırakılmışlardır.

  Güvenlik bölgesi olmalı

  4- Yüzde 1 bile ihtimal olsa, sınırlarımızdan kanun dışı yollardan girenlerin bir tek Mehmetçiğe zarar vereceği hesap ediliyorsa ve bu bir tehdit olarak görülüyorsa devlet derhal gereğini yapmalıdır ve bu son olayda da yapmıştır. Mehmetçiklerimizin, polislerimizin hayatı ihtimallere teslim edilemeyecek kadar kıymetlidir.

  5- Israrla her defasında öne sürdüğümüz ‘Irak’ın kuzeyinde güvenlik bölgesi’ teklifimizin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türkiye mutlaka kendisine avantaj sağlayacak arazi derinliğine sahip olacağı yerden itibaren derhal güvenlik kuşağı oluşturmalıdır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı